Projekt z dílny Kraje Vysočina určený středním školám se stavebním zaměřením a nazvaný Postav si svůj dům je založený na spolupráci škol, měst a stavebních firem.

„Města, která budou stavět občanskou vybavenost pro potřeby svých občanů, sociální bydlení, školky nebo budou například provádět modernizaci nebo opravy svých budov vyzvou k projekční přípravě studenty stavebních průmyslovek a jejich Center technického vzdělávání stavebního," uvedla mluvčí Kraje Vysočina, Jitka Svatošová. Ta dodala, že vlastní stavba bude moci být realizována prostřednictvím firem, kde v podmínkách výběrového řízení bude například smlouva o spolupráci nebo partnerství se střední školou.

Firma ale bude muset disponovat širokým spektrem všech potřebných řemesel pro stavbu tak, aby mohla předávat zkušenosti studentům.

„Vedle praktické výuky by tento projekt měl být přínosem při rozhodování žáků pro volbu školy a následně svého budoucího povolání," popsala důvody spolupráce mezi městy, krajem a firmami radní kraje, Jana Fialová.

Prvním městem v regionu, které o takto zacílené spolupráci uvažuje je Havlíčkův Brod.

Doladí detaily spolupráce

„V tuto chvíli připravujeme ve spolupráci s krajem projektový záměr a budeme se Střední průmyslovou školou stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě řešit detailní podmínky spolupráce," uvedla místostarostka Havlíčkova Brodu, Ivana Mojžyšková.

Projekt je natolik zajímavý, že o jeho modifikaci na místní podmínky uvažují například i v Jihlavě a Třebíč.

Rok 2015 byl Ministerstvem školství, mládeže a sportu ČR vyhlášen Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Vedení Kraje Vysočina chápe technické vzdělávání na středních školách jako základní stavební kámen pro budoucí regionální zaměstnanost.

V současné době studuje technické obory na středních školách zřizovaných Krajem Vysočina více než 4 600 studentů. Modernizace center technického vzdělávání přišla Kraj Vysočina v posledních letech na více než 400 miliónů korun. Vybavování odborných učeben stále za podpory Evropské unie probíhá.

Kraj Vysočina ale představil i další projekt určený středním školám a nazval ho Postav si své auto. Z technických škol havlíčkobrodského regionu o něj projevila zájem Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední odborné učiliště technické technické Chotěboř.

„Tento projekt, který v jiných regionech nemá na středních školách obdoby bude podpořen z krajského rozpočtu jednorázově částkou 1,2 miliónu korun. Podobnou částku do projektu vloží i regionální firmy, které s technickými centry středních škol na Vysočině úzce spolupracují," podotkla Svatošová.

Pět stavebnic reálného sportovního vozu bude na Vysočinu dodáno ještě před začátkem nového školního roku.

„ Kluci se těší, až budou moci v našich autolakovnách auto přelakovat, navíc mají slíbeno, že jej mohou osadit a dovybavit svými originálními doplňky," konstatoval například ředitel Střední školy průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě, Miroslav Vítů.

Podle jeho slov budou týmy tvořené třemi až čtyřmi studenty na sestavení modelu pracovat pod odborným dohledem zhruba půl roku. Kromě uvedených škol z Chotěboře a Jihlavy projevily o stavbu sportovního vozu eminentní zájem i střední technické školy z Třebíče, Pelhřimova a Žďáru nad Sázavou.