„Odhaduji, že přijde asi 60 zájemců o čtyřletý cyklus a 30 zájemců o osmiletý cyklus. Přesnou evidenci nemáme, šanci má prakticky každý, kdo přijde," informoval ředitel Hynek Bouchal.

Hodinový test

Budoucí studenti psali nejdřív hodinový test z matematiky, pak hodinový test z češtiny. Hned po vyplnění testu s nimi profesoři testy probrali a vysvětlili jim chyby.

Podle ředitele Bouchala mohou studenti pro přijetí na školu získat dvě třetiny plusových bodů za testy, třetinu za dobré vysvědčení. „Maximální počet bodů je padesát, na zvládnutí přijímací zkoušky stačí 30," upřesnil ředitel. O přijímací zkoušky na víceleté gymnázium se pokoušel například Matěj Hejkal z Lipnice nad Sázavou. „Trému dnes nemám. Myslím, že matiku i češtinu zvládnu stejně dobře. U skutečných zkoušek bude tréma horší," svěřil se Matěj. Jeho maminka Zlatuše zdůraznila, že se syn hlásí na gymnázium, protože má pro studium předpoklady. „Jednotné přijímací zkoušky vítám. Zkoušky mají být přísné, ale studenti mají mít stejné šance," zdůraznila paní Zlatuše. O studium na čtyřletém gymnáziu se bude ucházet Marek Hlaváč z Veselého Žďáru. „V současné době chodím na ZŠ Wolkerova. Chci v budoucnu studovat vysokou školu humanitního směru a gymnázium je pro mě takový odrazový můstek. Moje silná stránka je čeština," prozradil Marek.

Ani jemu jednotné přijímací zkoušky nevadí. „Tyto zkoušky jsou určitě těžší, ale podle mého názoru je to jen správně. Není dobře, aby si každá škola dělala zkoušky, jak se jí líbí, není to spravedlivé," konstatoval budoucí student. Podle ředitele Bouchala jsou jednotné přijímací zkoušky na střední školy novinkou nejen pro děti, ale i pro rodiče. Proto vedení gymnázia uspořádalo i hodinovou debatu pro rodiče, kde jim podstatu zkoušek a hodnocení vysvětlilo. Přijímačky nanečisto podle ředitele přesně odpovídají testům připravovaným ministerstvem školství, ale nejsou to ty samé testy, které studenti vyplní u skutečných přijímacích zkoušek už „naostro".