Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka je to nesmysl, stavba záchranky v Habrech je na pořadníku staveb kraje jako jedna z nejdůležitějších.
Informace o nejisté budoucnosti haberské záchranky, která nedávno zazněla na regionálním kanálu veřejnoprávní televize, dělá starost například řediteli ústavu sociální péče pro mentálně postižené muže ve Zboží u Habrů, Bohuslavu Kubátovi.

„S ohledem na finanční situaci našeho zařízení, které musí šetřit, jsme plánovali omezení nočních služeb zdravotních sester, protože by v Habrech mělo být stanoviště záchranky. V nutných případech jsme plánovali využít pomoci zdravotnických záchranářů, ovšem pokud stanoviště nebude, naše plány by to hodně zkomplikovalo," povzdechne si ředitel Kubát.

Pokud by se stanoviště záchranky v Habrech neotevřelo, město by přišlo o několik set tisíc korun. „Nikdo nás zatím oficiálně neinformoval, že by se u nás záchranka otvírat neměla," podivuje se starosta města Jiří Rainiš.

Zdejší radnice vykoupila pozemek na místě, kde by měla záchranka stát.

Starosta Rainiš nechce ani na chvíli věřit tomu, že by všechny kroky byly zbytečné. Jen do výkupu pozemků Habry investovaly odhadem 300 tisíc korun. Ty by jim už nikdo nevrátil.

Se stavbou se stále počítá

„Ovšem víc než peníze nám leží na srdci zajištění rychlé zdravotní péče pro občany na Habersku. Habry leží prakticky na konci kraje, do samotného města sice záchranka z Havlíčkova Brodu po silnici přijede včas, ale nejde jen o město, ale o vesnice v okolí, kam to sanitka ve stanovené době nestihne. Z těchto obcí je do Brodu daleko. Mluvil jsem s hejtmanem Kraje Vysočina, on je stejného názoru, že Habry záchranku potřebují. Navíc stavba střediska záchranné služby na zeleném drnu vyjde levněji než přestavba staré budovy," konstatuje starosta Rainiš.

Podle Běhounka má Kraj Vysočina stavbu stanoviště zdravotnické záchranné služby v Habrech už dlouho v plánu. Informaci, že by tak být nemělo, považuje za nesmyslnou.

„Na základě projektové přípravy a plánování rozpočtu kraje by ke stavbě mělo dojít v roce 2013 až 2014. V Habrech jsem osobně byl, jednal jsem se starostou. Stavba záchranky v Habrech je na prvním pořadí důležitosti, stavbu bychom si spíš přáli urychlit, než zastavit," zdůrazňuje hejtman Běhounek, s tím, že po volbách do krajského zastupitelstva mohou mít noví zastupitelé možná na rozpočet kraje a jeho investice poněkud jiný názor, ale to v této době současný hejtman nijak ovlivnit nemůže.

V současné době má svoje stanoviště zdravotnické záchranné služby na Havlíčkobrodsku město Havlíčkův Brod, Přibyslav a Ledeč nad Sázavou. Po vlastním stanovišti záchranky už dlouho touží město Polná, ale podle hejtmana se zde záchranka stavět nebude, protože do Polné jezdí sanitky z nedaleké Přibyslavi nebo Jihlavy a není důvod tuto zdravotnickou pomoc ještě dublovat.