Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucnost mateřského centra Zvoneček je stále nejistá

Havlíčkův Brod – Budoucnost mateřského centra Zvoneček v Havlíčkově Brodě je nadále nejistá.

18.4.2013
SDÍLEJ:

Z činnosti Zvonečku.Foto: Deník/archiv

Mateřské centrum nedostalo letos na provoz od Ministerstva práce a  sociálních věcí ani korunu, proto se obrátilo o pomoc i na město Havlíčkův Brod.

„Mohu v současné době pouze sdělit, že jsme absolvovali jednání na finančním výboru městského úřadu v Havlíčkově Brodě, kde jsme vysvětlili princip fungování mateřského centra, jeho poslání a to, v jaké mimořádné situaci se nyní mateřské centrum nachází. Požádali jsme o podporu, která by nám pomohla zajistit provozní náklady," informovala dětská lékařka Magdalena Weberová – Chvílová.

Jaký bude postup města, nelze podle lékařky předjímat, bude záležet na postoji a rozhodnutí úředníků, případně městského zastupitelstva.

„Zatím mohu jen říci, že tři členové finančního výboru města hlasovali pro podporu mateřského centra, pět se hlasování zdrželo. Finanční výbor nám rovněž doporučil, abychom navýšili ve Zvonečku vstupné na jednotlivé akce, což je pro nás sotva přijatelné s ohledem na možnosti a sociální skladbu maminek, které Zvoneček navštěvují.

Princip mateřského centra spočívá v tom, že ho mohou navštěvovat všechny maminky bez ohledu na svoji sociální situaci. Kdybychom zvýšili vstupy, tak abychom se stali finančně nezávislými, byl by tento princip porušen a naše služby by se pro některé maminky staly nedostupné," vysvětlila lékařka Chvílová.

Pomoci nemůže ani Charita

Mateřské centrum Zvoneček je jednou ze služeb poskytovaných Oblastní charitou Havlíčkův Brod. Ta ale nemůže Zvonečku finančně vypomoci, neboť i ona sama v současné době čelí finančním problémům. Dotace do sociálních služeb z Ministerstva práce a sociálních věcí byly totiž v letošním roce výrazně sníženy.

V nejbližších dnech či týdnech bude tedy záležet hlavně na tom, zda finanční výbor městského úřadu v Havlíčkově Brodě doporučí, aby o Zvonečku a jeho budoucnosti jednali brodští zastupitelé, nebo žádost smete se stolu. Podle brodského starosty Jana Tecla se ale město bude snažit mateřskému centru nějak pomoci.

Optimisticky nezní ani poslední informace od koordinátorky mateřského centra Zvoneček Anny Doleželové. „Obrátili jsme se na ministerstvo, aby znovu posoudilo naši žádost o dotaci. Bylo nám jen sděleno, že žádost bude znovu prozkoumána. Na vyrozumění můžeme čekat týdny, navíc není vůbec jisté, že se postoj ministerských úředníků nějak změní," povzdechla si Doleželová.

Podle ministerstva klub zpracoval žádost o státní příspěvek v nedostatečné kvalitě. „Projekty píšu já, už jedenáct let. Kvůli tomu jezdím na odborná školení právě na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby projekty byly zpracované kvalitně, podle dané metodiky. Podle předběžných hodnocení z úřadu byl náš projekt doporučen ke schválení, takže nekvalitní nebyl. Pravda ale je, že pokaždé, když požádáme o dotaci a dostaneme mnohem méně, než jsme chtěli, říkají nám ministerští úředníci to samé. Je to naučená fráze, jak se zbavit nespokojených žadatelů," ohrazuje se Doleželová. Otázka je, co bude se Zvonečkem dál.

Nájemné a služby se v objektu pohybují ve stovkách tisíc korun ročně. Mateřské centrum Zvoneček není  symbolická záležitost, ale organizace, která opravdu žije. Eviduje asi pět set padesát rodin za rok, které klub pravidelně navštěvují. Do roka Zvonečkem projdou více než čtyři tisíce lidí. Centrum nabízí jazykové kurzy, výtvarné dílny, pořádá burzy, různé odborné přednášky, už nyní většinu vstupů na přednášky, besedy, kurzy a  společenské akce maminky platí z vlastní kapsy a postoj ministerských úředníků nechápou.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Ilustrační foto.

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení