Zúčastnilo se jí téměř sedm desítek škol a učilišť nejen  z Vysočiny, ale také ze středních i východních Čech.

Zcela nový obor pod názvem požární ochrana nabídla například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště dopravní Čáslav.

„Tento obor jsme otevřeli loni. Zaměřuje se nejen na požární ochranu, ale také na zdravovědu. V učebních osnovách jsou i kurzy sebeobrany. Když jsme obor otevírali, hlásilo se 37 zájemců, letos budeme otevírat dvě třídy," upřesnila učitelka Monika Šulcová. Absolventi čtyřletého oboru najdou podle Šulcové uplatnění například v řadách profesionálních hasičů, u ochranné služby, případně se budou moci ucházet o místa u policie. Podmínkou je podle učitelky Moniky Šulcové dobrá fyzická zdatnost.O netradiční obor mají zájem nejen chlapci, ale také dívky.

Michaela a Kristýna přijely do Havlíčkova Brodu z Ledče nad Sázavou. Zatímco Michaela ještě rozhodnutá není, její spolužačka měla od začátku jasno. „Zajímá mě matematika, chtěla bych studovat nějaký ekonomický obor," svěřila se Kristýna.

Budoucí studenty lákala i Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod.

„Absolventi našich ekonomických oborů jdou většinou na vysokou, do praxe jich odchází tak 15 procent. Například z oboru hotelnictví  ale jde do praxe tak 25 procent studentů. Většina najde uplatnění bez problémů," konstatovala učitelka Marie Koumarová. Na vysoké školy míří i většina absolventů chotěbořského gymnázia. Podle zástupce ředitele Michala Jakeše je to téměř sto procent studentů. Někteří rodiče s dětmi měli jasno, jiní se zatím rozhodovali. „Zatím ještě nevíme, kam syn půjde do školy. Není to vůbec jednoduché. Posbíráme letáky, doma si je v klidu prohlédneme a uvidíme. V současné době je myslím pro nás nejdůležitější, jestli po škole najde syn nějakou  slušnou práci," prozradila svoji strategii výběru Jana Dvořáková z Havlíčkova Brodu.

Nejvíc šancí dávají technické obory

Právě budoucí uplatnitelnost absolventů na trhu práce by měla být podle Martina Kouřila, ředitele úřadu práce v Havlíčkově Brodě, tím hlavním kritériem pro výběr budoucí střední školy či učiliště. „Jednoznačně platí, že v současné době je na trhu práce největší zájem o techniky, strojaře a absolventy oborů elektro. A to jak učně, tak i středoškoláky. Renesanci do budoucna zažijí zřejmě i stavaři, byť v současné době s ohledem na ekonomickou krizi je ve stavebnictví dočasný útlum," konstatoval ředitel Kouřil s tím, že stále bohužel platí, že mnohé učební obory jsou opomíjeny.

Přitom mnohdy skýtají absolventům do budoucna daleko větší  jistoty, než různé střední školy nabízející velmi zvláštní obory s líbivě znějícím názvem.

To, že na učební obory se hlásí jen školáci s výrazně nižší inteligencí, je podle úřadu práce jenom smutný mýtus. Například absolventi SOU Chotěboř pravidelně sbírají ceny  na celostátních přehlídkách řemesel SUSO v Praze. Dokonce ani vysokoškolský titul není dnes zárukou, že absolvent získá dobré pracovní místo.

„Dnes už vůbec neplatí, že třeba absolvent právnické fakulty či managementu neskončí  na úřadě práce. Obecně jen velmi těžko hledají uplatnění absolventi různých humanitních oborů. Ti se často musejí smířit i s nekvalifikovanou prací, nebo se musí rekvalifikovat," zdůraznil ředitel havlíčkobrodského úřadu práce.    Burza středních škol v Havlíčkově Brodě je jednou ze tří, které se v listopadu konají v rámci Kraje Vysočina.