Oficiálního odhalení desky se zúčastnil starosta městyse Jiří Lebeda a zástupci firmy Bögl a Krýsl, pro níž dělníci na mostě pracovali. Pietnímu místu po odhalení desky požehnal farář Gabriel Burdej. „Památník by měl připomínat, že lidský život je nutné chránit za každou cenu," uvedl duchovní.

Po narušení statiky mostu a prolomení klenby se stavba zřítila na šest dělníků. Jeden stačil včas utéct, dalšího se záchranářům podařilo ze závalu vyprostit. Jednomu Slovákovi a třem Čechům ale už nemohli pomoci.

„Když jsem se tehdy od matky dozvěděla, co se stalo, neváhali jsme a vyrazili na místo. Do Vilémova jsme přijeli ve tři hodiny ráno. Na ty sutiny byl hrozný pohled, bylo jasné, že těm klukům už nemohl nikdo pomoci. Policie nás blíž pustit nechtěla, protože tam byli vyšetřovatelé. Od té doby prožíváme pouze beznaděj," vzpomíná matka osmadvacetiletého Jirky Olga Hadačová. S tím, co se stalo jejímu synovi, se jen těžko smiřuje.

Nemohli tušit, co nad nimi je

„Ti kluci nemohli ani tušit, co nad nimi děje, jinak by pod ten most nevlezli. Byli to zkušení chlapi, kteří se krátce předtím vrátili z Německa a měli mít dovolenou. Jenže narychlo byli posláni do Vilémova," říká matka.

Andrea, přítelkyně pětatřicetiletého Josefa, s nímž má tříletého syna, se o tragédii dozvěděla z televize. To, že její partner zemřel, jí řekl otec jejího přítele Josef.

„Tenkrát jsme s jistotou nevěděli, jestli je ve Vilémově. Snažili jsme se mu dovolat, ale marně. Doufala jsem, že má telefon jen vypnutý, nebo jen nemá signál. Obvolávali jsme příbuzné a známé, ale marně," vzpomíná na nejhorší den ve svém životě šestatřicetiletá Andrea.

„Druhý den v šest ráno u nás zvonili policisté. Po tom, co jsme viděli v televizi, jsem tušil, že to není nic dobrého…," vzpomíná otec Josefa.

Policisté pak po nich chtěli, aby své mrtvé příbuzné identifikovali, to ale odmítli. Sami příbuzní přiznávají, že na něco takového neměli sílu. Masa betonu udělala své. Nakonec vše musela vyřešit identifikace pomocí testů DNA.

„Četla jsem, jaká měli zranění, nebyla slučitelná se životem. Policistům jsem řekla, že měl přítel tetování, chyběl mu článek u prstu a chyběly mu zuby. Chtěl si je nechat teprve udělat, " vypráví pohnutě Andrea, která si vzpomíná, že poslední slova si se svým přítelem řekla po telefonu v osudný den.

„Řekl mi, že se vrátí v pátek, a že nás miluje. Tehdy taky měl zraněný a nedoléčený kotník. Měla jsem o něj strach, protože ho ta noha bolela. Po návratu měl mít tři týdny volno a měli jsme oslavit narozeniny malého," vzpomíná Andrea.

Podle ní byl Josef hodně silný chlap a jen tak ho něco nezaskočilo. „Práci měl rád, pracoval u firmy sedmnáct let a byl hrdý na to, že se dostal do Německa," dodala Andrea.

Všude bylo ticho

Na tragédii zavzpomínal i starosta Vilémova Jiří Lebeda. „Pamatuji si na tu velkou díru, co po mostě zbyla. Všude bylo ticho, bagrista a další dělník tam seděli a nevěřícně do té díry koukali. Nemohli uvěřit tomu, co se stalo. Bagrista nevěřil, že to před ním spadlo, a ten druhý, že to přežil," popsal Jiří Lebeda.

Všichni příbuzní se shodli na tom, že jim rodinnou tragédii pomohla hodně zvládnout firma Bögl a Krýsl, s jejichž zástupci jsou od začátku v kontaktu. Na druhou stranu nechápou, proč policejní vyšetřování trvá tak dlouho.

„Už bychom se rádi konečně dozvěděli, kdo za to může a zda za to bude někdo odpovědný," svěřila se Olga Hadačová.

Případ od začátku prověřují kriminalisté z Havlíčkova Brodu. Dozor nad vyšetřováním má Okresní státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě. Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové jde o složitý a rozsáhlý případ s mnoha znaleckými posudky. Prověřování už se ale podle ní blíží ke konci.

„V tomto směru nemá cenu nic tajit. Prověřování určitě skončí usnesením o zahájení trestního stíhání konkrétních osob. Kolika osob se to bude týkat, ale nemohu sdělit. Informace o ukončení prověřování sdělíme maximálně do poloviny září," uvedla Dana Čírtková. Případným viníkům hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tři až deset let vězení.

Ukončeno zatím nebylo ani správní řízení proti firmám, které v souvislosti s demolicí mostu porušily bezpečnost práce.

Oprava mostu ve Vilémově byla součástí rozsáhlé rekonstrukce silnice mezi Golčovým Jeníkovem a Chotěboří. Zakázku Kraje Vysočina za více než dvě stě milionů korun vyhrálo konsorcium firem Strabag a M Silnice. Kromě mostu ve Vilémově bylo nutné opravit i další dva mosty v Točicích a Vrtěšicích. Úsek už jen od konce července plně průjezdný.