Dokonce se mi v noci zdají sny o tom, jak brousím sklo, říká brusička skla Pavlína Čambalová z Havlíčkova Brodu. Ta se společně se čtrnácti dalšími ručními brusiči zúčastnila druhého mezinárodního Sympozia broušení skla ve Světlé nad Sázavou. Sympozium pořádala světelská sklárna Bohemia Machine ve spolupráci s místní akademií.

„Nejlepší skláři z Čech a Slovenska přijeli do Světlé již v pátek ráno. Akce je rozdělená na pomyslné tři části. Na světelské akademii se představili vůbec nejlepší ruční brusiči a naopak ve sklárnách Bohemia Machine své umění předvedli nejlepší strojní brusiči skla," uvedl ředitel sklárny Bohemia Machine a jeden z hlavních pořadatelů sympozia Jiří Trtík. Podotkl, že v loňském roce proběhl úspěšný nultý ročník, a z toho důvodu se akci rozhodli zopakovat. „Hlavním cílem sympozia je popularizovat tradiční ruční broušení, a uchovat tak dlouholetou tradici výroby v Česku.

Třetí část hlavního programu proběhla také v pátek dopoledne na světelské akademii. Ve školní huti se uskutečnilo setkání sklářů, kde tříčlenná družstva vyráběla skleněné plastiky. „Celkem se představilo sedm špičkových sklářských hutí, například Rona Lednické Rovné, Moser Karlovy Vary, Novosad Harrachov či Ajeto Lindava," popsal ředitel Akademie Světlá nad Sázavou Jindřich Vodička.

Lidé zrak upírali především na poslední jmenovanou huť Ajeto Lindava. Ta mimo jiné proslula i tím, že její skláři vyrobili šaty v životní velikosti podle návrhu světové módní návrhářky Blanky Matragi. Za zmínku stojí i majitel sklárny Petr Novotný, kterého odborníci řadí ke třem světovým celebritám v oblasti sklářského uměleckého řemesla.

Severočeský triumf

Výsledky práce předních a slovenských brusičů skla byly vyhlášeny v Rytířském sále zámku ve Světlé nad Sázavou, a to v sobotu po půl druhé odpoledne. Nejvyšší ocenění odborné poroty v soutěži v ručním broušení skla získali Aleš Zvěřina z firmy AZ-Design v Novém Boru a Petr Slavík ze studia Ground Design v Mimoni. Obě města leží v Libereckém kraji.

„Na podobné soutěži jsem poprvé. Doma jsem si vše připravil, tedy naprogramoval. Ve Světlé jsem pouze nastavil všechny parametry a spustil mašinu," řekl strojní brusič skla Michal Felkr, který na sympozium přijel z Poděbrad. Dodal, že na brousícím robotovi vytvářel vázu.

Naopak bez automatických strojů se museli obejít ruční brusiči. „Byl jsem tady i vloni. Konkurence je tu velká," uvedl Luboš Beňo ze slovenské sklárny Rona Lednické Rovné.

Ten podotkl, že se sklem pracuje již více než třicet pět let a stále objevuje nové metody, techniky a způsoby, jak brousit sklo. „V poslední době je to především o detailní a jemné práci," pokračoval Beňo s tím, že stále se má co učit.

Pro veřejnost byl také v sobotu připraven den otevřených dveří, a to nejen ve sklárnách Booma a Aurum Crystal ve Světlé nad Sázavou, ale i ve sklárně Crystal Glamour v Okrouhlici a sklárně NH Glass v Habrech. Samostatně otevřely výrobní zázemí veřejnosti i největší světelské sklárny Crystalite Bohemia se strojovou výrobou skla. Jen v tomto závodě se vystřídalo na tři tisíce lidí z řad veřejnosti.