„V sobotu se rtuť v našich teploměrech letos poprvé přehoupla přes tropickou třicítku a zastavila se na 32,1 st. Celsia," řekl včera odpoledne Deníku vedoucí stanice, Josef Šlezinger.

Podle jeho slov teplota mezi čtvrtkem a sobotou poskočila o více než osm stupňů a také v neděli se velmi přiblížila vysokým sobotním hodnotám.  Místní teplotní maximum však překonáno nebylo.

Rekord už téměř třicet let drží 27. červenec roku 1983, tehdy na stanici naměřili rovných 36 stupňů Celsia.  Meteorologové v Přibyslavi nesledují pouze teplotu, ale také délku slunečního svitu.

Pro tyto záznamy mají nový elektronický heliograf. Ačkoli o víkendu bylo polojasno a slunce se občas schovalo za mraky, přístroj zdokumentoval, že svítilo hodně dlouho – 13,8 hodiny.

„Vysoké teploty koncem června na Českomoravské vrchovině nejsou až tak neobvyklým jevem, jak se zdá, například 21. a 22. června roku 2000 jsme naměřili 32,9 stupňů Celsia, tedy ještě více než o tomto horkém víkendu," dodal pro Deník Josef Šlezinger, jemuž nepřetržitá služba na meteo stanici v Přibyslavi skončí teprve koncem tohoto týdne.

(ivo)