Radnice v tomto území vymezeném ulicemi Rozkošskou a Ledečskou letos dokončí inženýrské sítě pro novou obytnou zónu. Počítá v ní rovněž se stavbou sedmi bytových domů. Protože o ně projevilo zájem několik developerů, rozhodlo se město část těchto pozemků, konkrétně pak čtyři ze sedmi, prodat. Oznámil to místostarosta města Čeněk Jůzl.

„Zastupitelstvo rozhodlo nejen o prodeji těchto parcel, a to za minimální cenu 1 150 korun za metr čtvereční, ale také o způsobu prodeje, který nově umožňuje občanský zákoník. Pozemky nebudou investorům prodány přímo, nejprve s nimi radnice podepíše smlouvu o zřízení věcného práva stavby," uvedl Jůzl. Podle rozhodnutí městského zastupitelstva tak bude pozemek za dohodnutou cenu převeden do majetku investora, až když do doby čtyř let skutečně bytový dům postaví.

„Pokud by firma během uvedené doby například zkrachovala, nebo dům nepostavila, zůstal by městu pozemek i případná rozestavěná stavba," vysvětlil Jůzl s tím, že v takovém případě by radnice za něj investorovi zaplatila polovinu prokázaných nákladů. „Jde o takovou pojistku. Kdyby se ten pozemek prodal hned, tak si s ním majitel může dělat, co chce. Město by už na něho žádnou, jak se říká, páku nemělo," dodal Jůzl.

Radnice původně počítala s tím, že sedm bytových domů, v nichž vznikne celkem devadesát malometrážních bytů, postaví v lokalitě Rozkoš sama.  Projevený zájem developerů to ale změnil.

Tři zbývající parcely si město prozatím ponechá, pak se uvidí, co s nimi bude dál," přidal se havlíčkobrodský radní Libor Honzárek. Ten připomněl, že na Rozkoši najde nový domov na pět stovek lidí. Bydlet budou ve 32 řadových domech, 17 terasových domech, sedmi zmíněných bytových domech a také v šestadvaceti rodinných domech.

Všechny pozemky pro individuální rodinnou výstavbu již byly prodány. Své majitele mají i pětice parcel určených pro výstavbu řadových domů a dvě, na nichž budou postaveny terasové domy. Není bez zajímavosti, že v nové městské bytové čtvrti Rozkoš vznikne také pětice nových  ulic.

Tyto nové ulice ponesou jména brodských významných architektů a stavitelů, konkrétně pak Josefa Šupicha, Emila Králíčka, Stanislava Bechyně, Františka Lišky a Břetislava Tolmana.

Havlíčkobrodská radnice pověřila vybranou společnost Swietelsky, aby jako vítěz vypsané veřejné soutěže položila ve čtvrti na Rozkoši inženýrské sítě, dále aby postavila páteřní komunikaci, parkoviště, chodníky a k tomu vybudovala veřejné osvětlení. „A to celkovým nákladem čtyřiceti milionů korun, termín dokončení je závěr června letošního roku," upřesnil radní Honzárek.

Věcné právo stavby

A co je  věcné právo stavby? „Podstata věcného práva stavby spočívá v tom, že osoba, jíž toto právo dle smlouvy přísluší (stavebník), je oprávněna na cizím pozemku postavit stavbu. Právo stavby je věcným právem, které se zapisuje do katastru nemovitostí. Jde o věc nemovitou, kterou je možno prodat, koupit, pronajmout či dát do zástavy, například za účelem získání úvěru. Po skončení práva stavby se stavba stane součástí pozemku (stavebníkovi však náleží polovina aktuální tržní hodnoty stavby, kterou mu je vlastník pozemku povinen vyplatit), nedohodnou-li se strany jinak, například na prodloužení práva stavby, prodej pozemku pod stavbou stavebníkovi a podobně," vysvětlil městský úřad v Havlíčkově Brodě.

(čtk)