Až sedmdesát lůžek může v těchto dnech nabídnout uprchlíkům Pelhřimov. „Ubytování pro dvacet lidí by se našlo v městských bytech nebo v organizacích, které spadají pod správu města. Například v Domě dětí a mládeže bychom nabídli až padesát lůžek,“ upřesnil místostarosta města Josef Koch.

Ubytovací kapacity pro případné uprchlíky má již připravené Jihlava, která je partnerským městem ukrajinského Užhorodu. Nabídnout jim může prostory v budově bývalého domu dětí a mládeže v ulici Brněnská. „Je to samozřejmě dočasné. K dispozici jsou základní věci jako teplo, voda a postele na přespání,“ uvedla primátorka Karolína Koubová.

V Brněnské ulici je připraveno ubytování pro tři desítky lidí. „Od dubna může až patnáct lidí bydlet v lokalitě Havaj, kde je noclehárna pro bezdomovce. Vše záleží na situaci,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Ryška.

Třebíč a Rachiv

Kontakt s partnerským městem Rachiv na Zakarpatské Ukrajině udržuje Třebíč. „Zakarpatská oblast zůstává v klidové zóně a organizuje pomoc pro potřebné z napadených míst Ukrajiny včetně raněných,“ sdělila Irini Martakidisová, mluvčí třebíčské radnice.

Jak dodala, v současné době potřebuje Rachiv hlavně pomoc finanční. „Do budoucna však počítáme i s pomocí materiální, včetně ubytování. Oslovili jsme obyvatele Třebíče, zda mohou nabídnout uprchlíkům ubytování a vytváříme databázi. Zatím se ozvalo asi dvacet lidí,“ řekla.

Ubytování uprchlíkům nabídnou na Vysočině
Pelhřimov: Sedmdesát míst
Jihlava : Asi padesát míst
Třebíč: Zatím dvacet míst
Žďár nad Sázavou: Asi sedmdesát míst
Přibyslav: Asi dvacet míst
Humpolec: Zatím šest míst
Telč: Asi dvě stovky míst
Zdroj: Města Vysočiny

Na uprchlickou vlnu se chystá i město Žďár nad Sázavou. Ubytování a vše, co s tím souvisí, má na starost městský krizový štáb. „Ubytování chceme nabídnout ve dvou objektech. V každém může přebývat asi pětatřicet lidí,“ informoval šéf krizového štábu Jaromír Pospíchal.

Město Žďár dále jedná se Správou uprchlických zařízení. „Pomoc není možné nabízet živelně. Správa uprchlických zařízení vytváří databázi potřebných lidí a vede také seznam nabízených ubytovacích míst, tak aby uprchlíci dostali vše potřebné,“ dodal.

Pomoc na Brodsku

V Havlíčkově Brodě také hledají cestu, jak uprchlíkům z Ukrajiny pomoci. „Máme maximální snahu, ale musíme vyřešit spoustu věcí v oblasti zákona, věcí technických i finančních. To vše bude mít na starost náš krizový štáb. Co se týče ubytování, tak naše kapacity jsou omezené,“ řekl starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl. Lidé, kteří ale mají snahu ubytovat uprchlíky v soukromí, mají podle Tecla jednat buď s ministerstvem vnitra, nebo Policií ČR.

Město Chotěboř vyhlásilo humanitární sbírku pro partnerské město Tjačiv na Ukrajině. „Sbírku bude organizovat Dům dětí a mládeže Junior v pracovní dny od dvou do šesti,“ informoval tajemník Milan Linhart. Ubytování uprchlíkům podle Linharta ale Chotěboř nabídnout nemůže. „Nemáme žádné sociální byty ani vhodné prostory,“ dodal.

Kraj Vysočina se do humanitární pomoci Ukrajině zapojí ve dvou rovinách. Tu oficiální bude koordinovat Ústřední krizový štáb. Na regionální úrovni se pak zaměří na konkrétní pomoc partnerskému regionu - Zakarpatské oblasti Ukrajiny. O tu požádali kraj přímo tamní přátelé.

Cílem řízené pomoci je především její efektivita a samozřejmě předcházení chaosu zejména na hranicích s Ukrajinou. „Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina v současné době mapuje ubytovací kapacity pro předpokládaný příliv uprchlíků na území Kraje Vysočina. Zatím neznáme, v jakém režimu by tato zařízení mohla fungovat, ale předpokládáme, že se nové informace dozvíme co nejdříve,“ uvedl hejtman kraje Vítězslav Schrek.