„Na zanedbaný stav zeleně před Skuhrovem jsem ŘSD upozorňoval už v říjnu 2016. Tehdy mi odpověděli, že na Vysočině mají při silnicích první třídy dvanáct tisíc stromů a nejsou schopni všechny ohlídat. Když se neměli k nápravě ani na jiných místech, rozhodl jsem se obrátit na Českou inspekci životního prostředí, aby jim důrazněji připomněla, jak se mají o své vlastnictví starat,“ přiblížil Michal Závodský důvody své stížnosti.

Nejen před Skuhrovem je však zeleň v žalostném stavu. Situace je podobná v celé havlíčkobrodské části osmatřicítky. Z celkových sedmdesáti nově vysázených stromů, které inspektoři zkontrolovali, jich tady uschlo nejméně třináct.

Tři lípy ze čtyř uschly

Nejsmutnější bilance je u Květnova. „V horní části kopce byly vysázeny čtyři lípy. Tři z nich uschly,“ uvedl za ČIŽP vedoucí oddělení ochrany přírody Pavel Korábek. Podobné je to i u obce Kámen. „Většina vysázených jeřábů ptačích je tady zcela suchá,“ informoval Korábek.

Vichřice lámala u Přibyslavi stromy  a zaměstnávala hasiče.
U Přibyslavi řádila vichřice rychlostí 111 kilometrů v hodině

„Následná péče o stromy je zadávána současně s náhradní výsadbou a je určena v různě dlouhé době, která je průběžně plněna. Jihlavská správa silnic se věnuje celé oblasti na Vysočině, která byla v posledních letech zasažena enormním suchem a kalamitami,“ sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

ŘSD nyní hrozí tučná pokuta. „Můžeme jim uložit sankci až do výše jednoho milionu korun,“ vyčíslila mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.

Vše je v řešení

„Přestupkové řízení dosud zahájeno nebylo. Jsme ve fázi vypořádávání námitek k našemu protokolu ze strany kontrolovaného subjektu,“ popsala Nastoupilová. „Vše je v řešení,“ komentovala za ŘSD stroze Ledvinová.

Podobnou situaci ale inspektoři neřeší jen podél této silnice. „Je to podobné i jinde. Zaměřujeme se zejména na náhradní výsadby. Za rok jich zkontrolujeme zhruba deset,“ vysvětlila Nastoupilová.

STARÝ HŘBITOV. Toto pietní místo se starou márnicí pochází z 19. století a patří k historickým zajímavostem Ledče.
Historická márnice v Ledči prochází opravou, má už novou střechu

„Mně přijde, že snad všude, kde stát vysází nové stromky, se pak zanedbává jejich následná péče,“ rozhořčil se Závodský. „Záleží mi na přírodě a rozhodně budu v podobných aktivitách pokračovat,“ dodal přesvědčivě.