Lidé nadávají, ale k volbám vůbec nejdou," zlobí se někteří představitelé obcí.

Například v Podmoklanech na Chotěbořsku ale k urnám přišlo asi 70 procent voličů. „Zcela jasně vyhrála levice a myslím si, že se není čemu divit. Každý, kdo trochu sleduje politickou situaci ve státě, musí mu být jasné, že pravice to vyhrát nemohla, s ohledem na to,co se v tomto státě děje," konstatoval starosta Jiří Zatřepálek.

Účast u voleb do zastupitelstva Kraje Vysočina a senátu v Leštině u Světlé byla zhruba 31 procent. Starosta Jaromír Vadinský (ODS) nad výsledky krčí rameny. „Je těžké hodnotit, proč volby dopadly právě takto, zřejmě se občanům nelíbí některé změny, jež současná vláda prosazuje," uvažuje starosta, ale v tom, co by poradil vládní koalici, aby si u voličů zlepšila skóre, má jasno.

„Politici by měli chodit častěji mezi lidi a zajímat se o regiony. Výjimkou je snad Miroslav Kalousek, který se čas od času vydá mezi lidi, ale ostatní nevytáhnou z kanceláří paty. Že se kontakt s voliči vyplácí, o tom svědčí například úspěchy Jany Fischerové, která je v terénu téměř denně a voliči to ocení tím, že jí dají hlas," zdůrazňuje starosta jednu ze zásadních chyb, které se nadregionální politici dopouštějí až příliš často.

Sami se financovali

Výrazný úspěch ve volbách do zastupitelstva Kraje Vysočina zaznamenalo zcela nové uskupení pod názvem Starostové pro občany, které zdůrazňovalo, že za ním nestojí žádná politická strana. Zástupci Starostů ve volebních výsledcích obsazovali místa „v první pětce", například v Libici nad Doubravou toto uskupení jasně zvítězilo.

„Máme z toho radost, už proto, že jsme na získání přízně voličů měli jen čtyři měsíce a ze strany médií jsme trpěli značnou diskriminací. Stáli jsme na okraji mediálního zájmu, celou kampaň jsme platili z vlastních kapes, o to cennější je náš úspěch," nechal se slyšet starosta Libice Václav Venhauer, jeden z kandidátů sdružení Starostové pro občany.

Recept, proč byli Starostové tak úspěšní, spočívá podle Venhauera v tom, že jde o uskupení apolitické. Jednotliví členové jsou starosty na obcích, kde je občané potkávají dnes a denně. Vědí, že umějí vést obec, že se neschovávají v žádných stranických sekretariátech. „Hlavní problém politické scény i vedení krajů vidíme v tom, že se rozhodování odehrává nejen bez komunikace s občany, ale dokonce i bez přítomnosti starostů. Schůzka zástupců Kraje se starosty jednou za rok je málo," zdůrazňuje Venhauer.

Lidé jen nadávají

Z výsledků voleb do krajského zastupitelstva ve své obci nebyl nadšený ani starosta Vilémovic na Ledečsku, Václav Vacek (ODS). „Účast byla výrazně nižší než před čtyřmi lety," řekl Vacek. Menší počet lidí, kteří se dostavili do volební místnosti, si vysvětluje špatnou náladou ve společnosti. „Lidé žijí v omylu, když přenášejí celostátní politiku na krajskou úroveň, to je špatně. Ale co k tomu více říct, co si lidé zvolili, to mají, ale je to škoda," řekl Vacek.

Volební účast nebyla valná ani v Kožlí. „Lidí přišlo málo, ale účast byla zhruba stejně nízká, jako při minulých krajských volbách. Lidé říkají, že chtějí změny, ale k volbám nejdou a nadávají jenom v hospodě. Viděl jsem občana, který u voleb nebyl, ale zato byl první u obecní vývěsky, kde se rozčiloval nad výsledky," řekl starosta Kožlí, Václav Husák. Ten se objevil na kandidátce strany Starostové pro občany.