Možnost půjčit si elektrokolo na nádraží v Brodě překvapila Petra Málka. Nabídka ho zaujala, má ale háček. „Kolo si tam můžu půjčit, musím se však objednat tak tři dny předem. A kauce za půjčení je dost vysoká,“ prohlásil.

V Havlíčkově Brodě půjčovnu dráhy nově zavádějí, proto chtějí nejdříve zjistit, jaký je o službu zájem. Bez objednání si mohou cyklisté půjčit kolo ve stanici Jihlava, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou.

Na řidiče čeká na silnici I/19 dopravní omezení na několika místech.
Cesta z Brodu do Žďáru: řidiče čeká dlouhé čekání v kolonách a semafory

Počet cyklopůjčoven ve stanicích Českých drah každý rok roste. „Zapůjčit si kolo v železniční stanici a vyrazit odtud na cyklovýlet je letos možné na celkem 68 místech v republice. České dráhy také rozšíří nabídku příslušenství, které si mohou zájemci v jednotlivých pobočkách zapůjčit,“ informoval Lukáš Kubát z tiskového oddělení Českých drah.

O budoucnosti zastávky Výšina mohou lidé v Brodě rozhodnout v anketě.
Zastávka MHD Výšina: rozhodnout o ní mohou obyvatelé Brodu do půli června

Cyklopůjčovny budou otevřené do 31. října. „Základní ceník se oproti loňsku nemění,“ zdůraznil Kubát. Celodenní výpůjčka kola nebo koloběžky bude stát stejně jako loni 230 korun. Za elektrokolo zaplatí zájemci 390 korun. Při zapůjčení kola je potřeba předložit jeden osobní doklad - občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas. Dále podepsat nájemní smlouvu, zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Ta činí za jedno elektrokolo 2500 korun.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Kolo od Českých drah si v sezoně (od jara do podzimu) půjčí přibližně osm tisíc zájemců. Nejvíc se cyklopůjčovnám daří v turisticky atraktivních regionech - v jižních a středních Čechách, na Karlovarsku a na jižní Moravě.

Za kolik do půjčovny ČD
Cyklopůjčovny ČD jsou v provozu na Vysočině ve městech Jihlava, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, nově i Havlíčkův Brod. Nabízejí k půjčení jen elektrokola.
Celodenní výpůjčka kola nebo koloběžky 230 korun.
Celodenní výpůjčka elektrokola 390 korun.
Cyklistická přilba 30 korun.
Brašna na nosič 50 korun.
Držák na mobil 20 korun.
Vratná kauce na elektrokolo 2 500 korun.
Kauce za přilbu 500 korun.
Za jedno kolo 1000 korun            Zdroj: České dráhy