VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cena medu by na Vysočině výrazně stoupat neměla

Havlíčkobrodsko – Jaký bude letos med, Bude ho dost a jaká bude cena? Spotřeba medu totiž v Česku roste. Podle statistiků v roce 2015 průměrný Čech spořádal kilogram medu. Přitom ještě v roce 1989 to bylo jen 400 gramů.

19.6.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

„Na začátku bych rád upřesnil, že my dnes ještě nemůžeme říci, že je letos medu málo, protože oblíbený lesní med je v současné době teprve včelkami přinášen do úlů. Celkové množství letošního medu můžeme vyhodnotit na konci července, kdy získáme i med lesní,“ říká Jiří Sláma z včelařství Chlistov na Havlíčkobrodsku, kterého včelaři znají ať už jako úspěšného kolegu včelaře, tvůrce receptury úspěšné Slámovy medoviny a jako redaktora časopisu Včelařství. Jiří Sláma vlastní včelařskou farmu, což znamená, že pečuje o více než 150 včelstev. Chov včel je podle Slámy fascinující záležitost.

„Jen si představte - jedno včelstvo za sezonu vytvoří kolem 100 kg medu a do úlu přinese okolo 40 kg pylu. Větší část medu a pyl tvoří výživu pro budoucí generace včel, na včelaře zbyde přibližně 30 kg. Včely mají v přírodě obrovský význam, některé druhy rostlin by zcela zanikly, kdyby nebyly opylovány. Včely musí navštívit přibližně 5 milionů květů, aby vytvořily 1 kg medu. Nad jejich pracovitostí nezbývá než žasnout,“ konstatuje Sláma.

Jaro začalo brzo

Jak následně upřesňuje, nyní je vytočen med květový, který včely získaly z nektaru květů od prvních jív, javorů, ovocných stromů, pampelišek až po řepku a malinu. „Květového medu bylo skutečně méně, než bývá obvykle. Důvod je zřejmý, jaro začalo nezvykle vysokými teplotami a příroda rozkvetla, ale i odkvetla dříve, než se včely mohly dostatečně početně namnožit,“ konstatuje Sláma.

Podle informací které má Jiří Sláma od včelařů z Čech a Moravy byl mnohde výsledek žalostný. Někteří mluví dokonce jen o čtvrtině až polovině obvyklého medného výnosu. „U nás na Vysočině mohl být výsledek lepší pouze v případě, že měl včelař již časně zjara včely v dobrém zdravotním stavu a dostatečně namnožené. Pokud mohu mluvit za sebe, měl jsem oproti bohatému loňskému výnosu květového medu asi o třetinu méně,“ konstatuje Sláma a dodává: „Budu-li kalkulovat dle medného výnosu cenu pro zákazníka, měl bych ji zvýšit z nynějších 130,- Kč za kilogram asi o 40,- Kč. Toto samozřejmě neučiním a moje cena bude letos vyšší pouze o jednu desetikorunu,“ dodává včelař.

Cenu ovlivňuje dovoz

Podle včelaře Jana Omese z Přibyslavi se zprávy o tom, zda bude méně medu, různí. „Cena se odvíjí od mnoha věcí,“ konstatuje Omes a dodává, že cenu ovlivňuje i dovoz medu ze zahraničí. Dovezený med se prodává hlavně v marketech a jeho kvalita je podle včelařů z Vysočiny někdy diskutabilní. Včelaři jsou navíc závislí na výkupu.

„Jestliže výkupní cena medu je 50 korun za kilo, včelařům zůstávají přebytky a tak včelaři místo prodeje medu vyrábějí medovinu,“ dodává Omes. Velkou roli hraje i počasí, které je v poslední době extrémní. „Byla dlouhá zima, studený březen a místo jara hned nastalo léto,“ vypočítává Jan Omes rozmary počasí. To ovlivnilo u včelstev takzvané snůškové období, což některá včelstva zvládla hůř. „Vše naráz vykvetlo a nastalo sucho, což ovlivňuje některé druhy medu, například nektarové medy. Nektar na květech díky suchu a horku přes den rychle zasychá, včely tak donesou do úlu podstatně menší množství, než když je pod mrakem. Přibývá i mšic,“ zdůrazňuje Omes.

Na trhu se může podle Jana Omese objevit i méně tmavého medovicového medu, který pochází z hmyzem přefiltrované mízy listnatých a jehličnatých stromů. Může za to sucho, kdy lesní porosty strádají, netlačí tolik rostlinných šťáv a tím pádem se sníží produkce medovice.

Český med patří podle včelařů z Vysočiny k nejlevnějším a nejkvalitnějším v Evropě. Na odbyt jde med i přesto, že jeho cena se pomalu zvyšuje rok od roku. I tak je ale český med pořád mezi nejlevnějšími v Evropě a současně je považovaný za jeden z nejlepších a nejkvalitnějších.

„Problém je, že cena nad 150 Kč za kilogram se tady považuje za vysokou. Přitom je to tak, že včelař, který na této ceně zůstává, podhodnocuje svou práci. Protože pečovat o včely a mít všechno, co k tomu patří, v požadované kvalitě, dá opravdu hodně práce,“ říkají včelaři.

Podle včelaře Radima Kupky ale medové výnosy závisí nejen na počasí, ale také na schopnostech včelaře: „Dobrý včelař má medu vždy dost. Málo medu mají včelaři, kteří se o včely dostatečně nestarají a systematicky se v oboru včelařství nevzdělávají. I tací se ale bohužel najdou,“ říká.

Cena versus kvalita

Mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou se nachází malá osada Skřivánek, kde se nachází detašované pracoviště Výzkumného včelařského ústavu V Dole, který jinak sídlí v Máslovicích nedaleko Prahy. Podle odborníků z tohoto ústavu je třeba při nákupu medu nehledět tak na cenu, jako spíš na kvalitu. Jak si ale kvalitní med vybrat? „Nejde jen o zemi, kde byl med stočen do sklenic, ale o jeho faktický původ. Medy, na kterých je konkrétní adresa včelaře, patří vždy k těm nejlepším," radí například vedoucí chemické laboratoře Výzkumného ústavu včelařského v Dole Hana Vinšová.

Jak následně upozorňuje, opravdu kvalitní med se musí projevit i na jeho ceně. „Rádi bychom české spotřebitele naučili, že s medem je to podobné jako s vínem. Všechny produkty musí vyhovovat předpisům, ale jsou vína s přívlastkem, která míří kvalitativně výše. A mají také odpovídající vyšší cenu," dodává Vinšová.

Po letech útlumu se Češi ke včelařství vracejí. Ještě v roce 2008 bylo v České republice evidováno 45,6 tisíce včelařů, ale čísla stoupají, v současné době je toto číslo zhruba o osm tisíc vyšší, takže se dostalo nad úroveň roku 2002.

Autor: Štěpánka Saadouni

19.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů seřizovač a obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 3 roky praxe, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Ab jet spol. s r.o. - pracoviště, Strojírenská, č.p. 3823, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Marcel Doležel, +420 608 209 303.

Výroba - Výroba Nástrojař 18 100 Kč

Nástrojaři technik údržby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: kontrola lisovacích nástrojů a zajištění případných oprav, manipulace s lisovacími nástroji, Náborový den se koná každou středu v 8:30 hodin v sídle společnosti.. Pracoviště: Futaba czech, s.r.o. - pracoviště, Baštínov, č.p. 130, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Markéta Bartáková, +420 569 496 415.

Informační technologie - Informační technologie Grafik 25 000 Kč

Grafici a výtvarníci v multimédiích webový analytik (grafik). Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - organizační schopnosti, základní znalost webdesignu, analytické myšlení, komunikativnost, zájem o svět e-commerce, iniciativita, kreativita, - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Komtesa spol. s r.o. - pracoviště, Masarykova, č.p. 2853, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Markéta Jíchová, +420 720 978 335.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 30 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři technik konstruktér strojů a zařízení, nástrojů a přístrojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - rozkreslování sestav na výrobní výkresy i vývoj nových strojů (zakázkovou výroba), - praxe ve strojírenství nutná, Tel. nebo osobní kontakt v prac. dny 6-13 hod.. Pracoviště: B e h o spol. s r. o., 582 63 Ždírec nad Doubravou. Informace: Jana Křesťanová, +420 561 202 020(021,022).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Ilustrační foto.
17

Žirafí samec neuhynul kvůli otravě, ale dlouhodobému stresu

Lidé z Vysočiny si přivezli z dovolené červy pod kůží

Vysočina – Období dovolených s sebou přináší také větší počet úrazů a onemocnění. Lidé z Vysočiny si nejčastěji přiváží průjmová onemocnění, najdou se ale i závažnější případy.

Trnávka se nezlepšila, Sedlice zhoršila. Dál platí dva zákazy koupání

Vysočina – Voda v neproblémovějších lokalitách na Vysočině se nezlepšila. Na prahu víkendu, který by měl být i na Vysočině ve znamení stylového letního počasí, to není úplně dobrá zpráva. Na druhé straně zůstává v regionu pro koupání více než desítka zcela nebo takřka bezproblémových míst.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

OBRAZEM: Duhové hrátky děti zabaví v havlíčkobrodské knihovně

Havlíčkův Brod – Posledních několik let se malí návštěvníci havlíčkobrodské knihovny mohou zúčastnit prázdninového výtvarného tvoření. V Duhových hrátkách, jak se celá dílna nazývá, si děti vyzkoušejí nejrůznější činnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT