Podle vikáře římskokatolické farnosti Oldřicha Kučery je to boční oltář sv. Barbory z kostela Nanebevzetí Panny Marie z Havlíčkova náměstí a oltář sv. Kateřiny ze stejnojmenného kostela u Sázavy. „Zprávy restaurátorů mluví jasně. Technický stav obou oltářů je špatný. Buď oba oltáře zachráníme, nebo se rozpadnou,“ konstatoval Oldřich Kučera.

Oltář z kostela sv. Kateřiny, který pochází z první poloviny 17. století, odvezli restaurátoři do dílny již loni. Konkrétně oltář sv. Kateřiny je součástí kostela který potřebuje rovněž náročné opravy. Na jeho obnovu vyhlásil sbírku havlíčkobrodský spolek Epigram.

Cena oprav oltářů je poměrně vysoká. A to se oba oltáře neopraví najednou ale po etapách. Oltář sv. Barbory jde do rukou restaurátorů poprvé, oltář sv. Kateřiny už podruhé. Proto římskokatolické děkanství požádalo o dotace. Opravy oltáře sv. Barbory přijdou asi na 240 tisíc, dotace činí 185 tisíc. Druhý oltář sv. Kateřiny je na tom už hůř. Děkanství zaplatí 450 tisíc, Ministerstvo kultury přidá 400 tisíc. Na opravách se podílí i město Havlíčkův Brod.

Podle Davida Hlavinky, který se o opravy stará, bude potřeba některé poničené díly oltářů nahradit replikami. Kompletní opravy každého z oltářů bude podle nynějších odhadů stát 1,5 až dva miliony korun.

„Zastupitelé schválili dar římskokatolické farnosti na opravu dvou oltářů . Vyhověli žádosti Římskokatolické farnosti z děkanství Havlíčkův Brod a poskytli částku 45 tisíc na I. etapu opravy bočního oltáře sv. Barbory, který byl umístěn v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Havlíčkově náměstí, a II. etapu opravy oltáře sv. Kateřiny z kostela sv. Kateřiny,“ sdělila mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.