Program zajišťuje vícezdrojové financování oprav památek v centru měst. „Město Havlíčkův Brod je už mnoho let jeho aktivním podporovatelem,“ uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

V letošním roce se opravy dočká osm památek. „Jsou to pekařství Žák v Dolní ulici, dům číslo 140 hned nad ním, rohový dům v Havlíčkově ulici naproti muzeu, železářství U Krupičků, drogerie Hampo na Smetanově náměstí, papírnictví pana Švejdy, dům U Bílého koně a budova farního úřadu na Rubešově náměstí,“ vyjmenoval Honzárek.

Celkem půjde o opravy za téměř tři miliony korun. „Město se musí podílet minimálně deseti procenty, vlastník pak čtyřiceti a zbylých až padesát procent je možné získat od státu,“ přiblížil Honzárek.

Program v Havlíčkově Brodě běží už několik let. „Vlastníci jednotlivých budov v centru výrazně přispívají ke zvelebování vzhledu města. Dotaci je možné využívat na výměnu oken, dveří, opravy fasád a mnoho dalšího. Musím říct, že je to jeden z nejúspěšnějších programů v oblasti památkové péče,“ pochvaloval si na závěr Honzárek.