Zhruba o pět desítek klientů se stará Centrum osobní asistence při Oblastní charitě v Havlíčkově Brodě, které si letos připomíná už pět let od svého založení.


Za tu dobu se počet uživatelů této služby zvýšil více než trojnásobně.


„Službu Centra osobní asistence využívám téměř od doby jejího založení. Jsem rád, že taková služba existuje. S osobní asistentkou, která se o mě stará, jsem maximálně spokojený. Vůbec jsem neuvažoval o tom, že bych ji někdy vyměnil,“ pochvaluje si jeden z klientů, padesátiletý zdravotně postižený muž z Havlíčkobrodska.


Maximální soběstačnost


„Osobní asistence je terénní služba poskytovaná osobám se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, kteří potřebují pomoc druhého,“ vysvětlila podstatu této sociální služby vedoucí Centra osobní asistence Havlíčkův Brod Jana Zelenková.


Osobní asistent navštěvuje klienty doma v prostředí, na které jsou zvyklí. Pomáhá jim při osobní hygieně, při stravování a oblékání podle jejich zdravotního stavu a potřeb. Hlavním cílem je zajistit klientům maximální soběstačnost.


Práce osobní asistentky je náročná psychicky a fyzicky. Proto vedoucí Centra Zelenková ráda slyší, když je klient s péčí spokojený.


Někdy se stane, že si uživatel s asistentem přes jakoukoliv snahu „nepadnou do oka“. V takovém případě si může klient vybrat jiného asistenta.


Péče prodlužující život


Centrum osobní asistence poskytuje svoje služby na Havlíčkobrodsku, Humpolecku, Ledečsku, Světelsku a Golčovojeníkovsku.


O potřebnosti této služby svědčí narůstající počet uživatelů.


„Když jsme v roce 2003 začínali, měli jsme patnáct uživatelů a v roce 2007 jich bylo už rovných padesát. Nejvíce klientů máme na Havlíčkobrodsku. Tady jsme pečovali o paní, které bylo pětadevadesát let a po zdravotní stránce na tom byla velmi špatně. Asistentky se u ní střídaly se zdravotními sestřičkami v průběhu celých čtyřiadvacet hodin a sedm dní v týdnu. Bylo to velmi náročné. Její dcera nám poté řekla, že jen díky naší pomoci se paní dožila tak požehnaného věku,“ vzpomíná Jana Zelenková. „Zájem o naši službu je takový, že jsme museli zvýšit i počet osobních asistentů. V roce 2007 jich bylo už dvacet.“


Za nejdůležitější rok v historii Centra osobní asistence považuje Zelenková rok 2006, kdy Centrum získalo od poděbradské firmy Kompakt speciální automobil.


Využívá ho k přepravě osobních asistentů za klienty v odlehlých místech regionu, k dopravě klientů na ošetření, nebo k převozu nákupů a léků.