V první řadě je to podle starosty Pavla Královce revitalizace celého náměstí a s ním úprava zeleně. Nové budou i cesty, přístupy k domům a dojde i na místní kašnu, která je poměrně nová, ale přesto ji chce městys nechat přestavět .

„Máme již hotový návrh studie. Seznámili jsme s ním loni obyvatele na veřejném jednání. Většina těch, co přišli, přijali projekt s nadšením a projektantovi zatleskali. Teď připravujeme projekt,“ řekl Deníku starosta Pavel Královec, s tím, že myšlenkou, jak vylepšit centrum městyse, se úřad zabývá už delší dobu. Víc jak pět let.

Kvůli vyšetřování potřebují policisté zjistit totožnost muže a ženy zachycených na fotografiích.
V Brodské nemocnici vykradli automat na kávu. Policisté hledají muže a ženu

Podle Královce jde o náročnou akci, organizačně i finančně. Přestavba náměstí bude proto rozdělená na etapy. Minimálně tři, z toho jen ta první vyjde na desítky milionů korun. Samozřejmě tak náročnou investici nepokryje městys z vlastní pokladny a bude žádat o dotace.

„Naším cílem je, aby náměstí bylo příjemným místem a chloubou městyse. Počítáme s novými chodníky, místy pro parkování, výsadbou stromů a keřů,“ upřesnil starosta. Přestavba náměstí proto začne nejdřív příští rok, nebo až v roce 2026.

Most na I/34 čeká letos oprava. Foto: poskytlo ŘSD
Omezení provozu za Brodem. Řidiče zdrží oprava mostu u Pohledských Dvořáků

Další investiční akce není součástí proměny náměstí, ale má stejný cíl. Vybudovat důstojné centrum městyse. „Přímo na náměstí v pravé části proti kostelu je budova bývalé Jednoty. Je už roky prázdná. Městys ji od posledního majitele odkoupil. Chceme budovu, která nám slouží jen jako skladiště, přestavět a přestěhovat tam úřad městyse,“ upřesnil starosta.

Podle názoru jedné z obyvatelek Věry Douchové měla ta "hrůza" z náměstí už dávno zmizet. „Budu jen ráda, vypadá to jak doupě bezdomovců, včetně té propadlé střechy ve dvoře a na hezčí náměstí se těším,“ poznamenala.

Dvě soupravy zastavily jen 37 metrů od sebe.
Protijedoucí vlaky v Havlíčkově Brodě zastavily jen desítky metrů od sebe

V první etapě nechá úřad zbourat jak starou budovu, tak i část hospodářského dvora. Následně tam nechá postavit nový úřad městyse i s knihovnou, která dneska sídlí v samostatné budově. „Chceme na tento záměr využít dotaci z programu Brownfieldy Národního programu obnovy. Na tuto akci byla podána žádost o dotaci v prosinci minulého roku a věříme, že budeme úspěšní. Podmínkou realizace je dokončení v roce 2025,“ doplnil starosta. Ve druhé etapě tam přibude společenský sál.

Úřad městyse dneska sídlí v budově pod náměstím poblíž hasičské zbrojnice. Objekt chce úřad přestavět na byty. „Bytů máme asi osmatřicet a pořád jich není dost,“ poznamenal starosta.