Nedávno jsem se přestěhovala do vlastního a s trochou nadsázky se dá říct, že se v tomto směru pořád ještě rozkoukávám. Nicméně musím přiznat, že kdyby mělo dojít k nějakému výraznějšímu zdražování energií, musela bych nejspíš omezit nějaké jiné výdaje, přemítala třiadvacetiletá Klára Benešová z Pelhřimova. Co za výdaje by to mělo být, už raději nechtěla přemýšlet.

Škody napáchané tornádem v Mikulčicích.
Velkomeziříčští zaplatili střechu na dům poničený tornádem v Mikulčicích

Není ale sama, lidí s podobnými starostmi bude v nejbližších měsících přibývat. Roční rodinný rozpočet pro lidi s nezafixovanou cenou může například kvůli ohlášenému zdražení ČEZ zchudnout v průměru o tři tisíce korun.

Důvod pro zvýšení ceny je přitom jasný.„Je to růst velkoobchodní ceny. Ta za poslední rok stoupla trojnásobně. Na extrémní úroveň totiž vyšplhala cena komodit potřebných k výrobě elektřiny. Jedná se o plyn, uhlí a emisní povolenky. Do změn ceníků ovšem nepromítáme plné navýšení současných vysokých cen na burzách,“ uvedl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Jedním dechem připomíná, že zvýšení cen se netýká zákazníků, jenž si ceny pro příští rok zafixovali.

*zvýšení cen se bude týkat většinou lidí s nezafixovanou částkou smluvně

*zvýšení už ohlásil od příštího roku ČEZ, o dvacet pět procent se zvýší roční náklady i u Centropolu

*dodavatelé jako například E.ON zatím přidávat na ceně nechtějí, nárůst ale nevylučují

Za elektřinu v nejběžnějším tarifu si připlatí noví odběratelé také u společnosti Centropol Energy. Těm vzrostou celkové roční náklady o 25 procent. „U některých produktů je změna vyšší. Stále se však u nás jedná o jedny z nejnižších cen na trhu,“ dodal marketingový ředitel Jiří Matoušek.

Obavy z budoucnosti vyjadřuje i Matěj Marek z Havlíčkobrodska. „Jestli mi zdraží elektriku, tak budu naštvaný. Už teď můžu říct, že mi polovina mého příjmu jde právě na elektřinu a plyn, prostě věci spojené s bydlením. Nedovedu si představit, co bude potom,“ vyjádřil se.

Ostatní dodavatelé energií se do úprav svých ceníků nepustili. Zatím. Že k tomuto nepopulárnímu kroku budou muset přistoupit, rozhodně nevylučují. „I my budeme muset reagovat na vysoké nákupní ceny a částečně je zohlednit v našich cenících pro zákazníky. To se samozřejmě netýká našich klientů, kteří mají produkty s fixovanou cenou, tam platí dohodnutá cena po celou dobu smlouvy,“ přidal mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Mírně optimistický se snažil být Matěj Janáček, taktéž z Havlíčkobrodska. „Mám štěstí, zatím jsem se tomu vyhnul. Samozřejmě, že mám obavy, co bude, ale momentálně si užívám toho, že mi žádné zvýšení nehrozí,“ uzavřel.