Ocenění si ceny města za rok 2023 převzali v pondělí 17. června v prostorách nově zrekonstruované Staré radnice v Havlíčkově Brodě. „Toto tradiční ocenění je určeno pro významné osobnosti kulturního a sportovního života, které město Havlíčkův Brod v uplynulém roce reprezentovaly svými skvělými výkony,“ komentovala mluvčí města Zuzana Nevoralová.

Město ocenilo čtyři sportovce a tři osobnosti z kultury. „Jsem nesmírně hrdý na všechny obyvatele našeho města, kteří svými výjimečnými výkony a významným přínosem výrazně obohatili sportovní a kulturní život našeho města. Jejich úspěchy dokazují, jaké skvělé osobnosti v Havlíčkově Brodě máme a jejich úsilí a talent mohou být inspirací pro nás všechny,“ nechal se slyšet starosta města Zbyněk Stejskal.

Sportovní ceny města za rok 2023:

  •  Nejlepší sportovec města: Michal Zelenka – zápasník TJ Jiskra, který v roce 2023 získal zlato na Mistrovství České republiky v zápase řecko-římském v kategorii juniorů do 87 kilogramů. Umístil se také na třetím místě na Mistrovství Evropy ve Španělsku v kategorii juniorů do 77 kilogramů.
  • Nejlepší mladý sportovec města do 18 let: Matěj Macas – softbalista, který se svým týmem získal zlato v extralize juniorů a stal se mistrem Evropy juniorů. Na Mistrovství světa juniorů v Mexiku obsadil se svým týmem sedmé místo.Další nominovaní sportovci: Jana Fikarová (tanečnice, Armádní taneční klub Havlíčkův Brod) , Magdalena Lišková (tanečnice, Armádní taneční klub Havlíčkův Brod), Ema Pátková (volejbalistka)
  • Nejlepší sportovní kolektiv města: Štěpán Havel, Matyáš Soukup, Jan Kolář – karate tým, který dosáhl významných úspěchů na národních i mezinárodních turnajích a složil zkoušky na vyšší stupně v karate a kobudo.Další nominované kolektivy: Armádní taneční klub Havlíčkův Brod, Družstvo juniorů softbalu, Tenisová družstva (mladší žactvo, starší žactvo, dorost), Tým basketbalu smíšených žáků U15
  • Nejlepší cvičitel nebo trenér: Dušan Šnelly – trenér softbalového oddílu, který vedl své týmy k mistrovským titulům na evropské i národní úrovni.Další nominovaní trenéři: Jan Medek (Armádní taneční klub Havlíčkův Brod), Hubert Kubala (házená), Monika Sedláčková (basketbal).
  • Zvláštní cena za významný dlouhodobý přínos městu v oblasti tělovýchovy a sportu: Josef Rauer – trenér hokejového klubu, který působí v klubu téměř 50 let a podílel se na výchově mnoha hokejových talentů.

Kulturní ceny města za rok 2023:

  • Významný přínos kulturnímu životu města v roce 2023: Antonín Axman – zvukař a organizátor kulturních akcí, který se výrazně zasloužil o rozvoj kulturního domu Ostrov.Další nominované osobnosti: Alena Čechová a Ludmila Říhová (organizátorky Farmářských trhů Koudelův talíř).
  • Významný kulturní přínos městu v kategorii mladý umělec do 18 let: Johanka Juklová – akordeonistka, která získala mnoho ocenění na národních i mezinárodních soutěžích.Další nominovaní mladí umělci: Kristina Veletová (akordeonistka), Liliana Beránková (akordeonistka), Matěj Pavliš (student, oceněný titulem Dítě Česka 2023).
  • Významný dlouhodobý přínos městu v oblasti umění a kultury: Jana Vejsadová – knihovnice, která se zasloužila o zpřístupnění internetu pro nevidomé a slabozraké a věnovala se projektům pro znevýhodněné skupiny.Další nominovaná osobnost: Ivana Laštovičková - učitelka hry na akordeon