Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení v České republice během prvním čtvrtletí letošního roku stoupla na 295 korun. Ukázala to data Deloitte Rent Indexu, který ceny pravidelně srovnává.

„Cena nájemního bydlení v Česku loni rostla až na jednu výjimkou v posledním čtvrtletí, během něhož došlo k drobnému poklesu o 0,3 procenta. První letošní kvartál však opět vykazuje růst, čímž pokračuje střednědobý až dlouhodobý trend na trhu,” komentoval Petr Hána, ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví v poradenské a technologické společnosti Deloitte.

Průměrné ceny pronájmů za metr čtvereční:

  • Jihlava: 244 korun
  • Třebíč: 238 korun
  • Havlíčkův Brod: 222 korun
  • Pelhřimov: 211 korun
  • Žďár nad Sázavou: 209 korun

Drobné snižování nájemného koncem loňského roku bylo jen krátkodobé. „Nájmy opět rostou a myslím si, že v příštích měsících to nebude jinak. Očekávám však, že nepůjde o nic dramatického a bude se jednat spíše o mírný růst,” dodal Hána.

Už za měsíc začne přestavba křižovatky na dálničním přivaděči u Jihlavy. Vznikne tu okružní křižovatka.
Cestu z Havlíčkova Brodu do Jihlavy zkomplikuje už za měsíc přestavba křižovatky

Nejvyšší nájmy jsou podle expertů ze společnosti Deloitte v novostavbách a projektech developerů, tam průměrná cena za metr čtvereční stoupla na 360 korun za metr čtvereční. Narostla i cena v cihlových objektech a panelových domech. V cihlových objektech lidé na nájemném zaplatí v průměru 296 korun za metr čtvereční a v panelových domech částka dosahuje hodnoty 250 korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ikonická kavárna Petrkov v Brodě otevřela. Po roční pauze

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni