Podle vedení města roste nejen kvalita trhů, ale i oblíbenost mezi zákazníky. „Letos se opět přihlásil zájemce, který tyto trhy provozoval i v loňském roce, a jsme za to rádi, protože víme, že farmářské trhy mají v Havlíčkově Brodě velký ohlas a jsou velmi navštěvované,“ uvedl starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl. Město se trhy rozhodlo podpořit grantem ve výši 150 tisíc korun.

„Farmářské trhy v Havlíčkově Brodě jsou považovány za jedny z nejlepších v regionu,“ dodal starosta města. V letošním roce proběhnou v šesti termínech: 5. května, 2. června, 7. července, 4. srpna, 1. září a 6. října.

Specifická atmosféra farmářských trhů a zajímavý výběr produktů si získal spoustu příznivců. V Havlíčkově Brodě jsou vítaným doplňkem nabídky kvalitního zboží. Lidé si zde mohou nakoupit čerstvou zeleninu, ovoce, kvalitní uzeniny, bylinky, sadbu, mléčné výrobky, domácí šťávy nebo marmelády. Prvotní myšlenkou pro pořádání trhů bylo vrátit život do centra města organizováním akcí, které uspokojí jak jeho obyvatele, tak návštěvníky. Brodské trhy nesou název Koudelův talíř, s odkazem na pověst o nepoctivém pekaři Koudelovi, který měl podle legendy jako pokání nechat postavit kašnu na náměstí.

„Na jejích schodech se už setkalo mnoho lidí, tak proč by se v její blízkosti nemohli shromáždit i poctiví farmáři, kteří svými produkty dělají radost nejenom ostatním, ale i svým měšcům,“ vysvětlují původ názvu organizátoři trhů. Inspirací se jim stala města, kde trhy již řadu let úspěšně fungují. Kromě nabídky produktů vidí podstatu trhů i v zajištění kvalitního potravinového poradenství. Návštěvníci se tu totiž mohou setkat přímo s pěstitelem nebo výrobcem.

Ryby, mléko i pečivo 

Od prvního ročníku se trhů účastní například rybář Jaroslav Grondl, který spolu se svým bratrem Martinem založil společnost HOGR a vlastní pstruhovou farmu v Břevnici a v Okrouhlici. Kromě čerstvých ryb se na trzích pravidelně objevují i výrobky z kozího mléka ze Statku Dvorský, pečivo z místního pekařství Jiří Žák nebo zelenina pěstovaná v rodinné farmě Jamboz z Čáslavi.

Zpestřením pro návštěvníky trhů je také doprovodný kulturní program. V loňském roce se zde mohli pokochat třeba charitativní módní přehlídkou svatebních šatů, zaposlouchat se do koncertů, zabavit děti kreativním tvořením v dětském koutku nebo se nechat inspirovat na gurmánském minigastrofestivalu.

Farmářskými trhy pravidelně ožívá i nedaleká Světlá nad Sázavou. „Farmářské trhy jsou u nás velice oblíbené a hojně navštěvované,“ uvedl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Hnik. Letos proběhnou v termínech 26. dubna, 24. května, 25, října a 22. listopadu. „Nabízejí například pekařské výrobky, sýry, uzeniny, ručně šité oděvy, čepice a podobně. Trhů se účastní se svými výrobky i Sociální centrum města Světlá nad Sázavou a Domov Háj,“ doplnila Magda Vaňkátová ze světelského městského úřadu.

Jednou měsíčně se farmářské trhy konají i v Chotěboři. Na zdejším náměstí T. G. Masaryka své poklady poprvé nabídnou 6. dubna. Později se zde objeví také 4. května, 8. června, 13. července, 3. srpna a 7. září. Do Chotěboře pravidelně míří třeba Farma rodiny Němcovy z Netína, jejíž mléčné výrobky si už stačily získat oblibu u mnoha návštěvníků.