To jsou jedny z nejdůležitějších akcí, které bude v nejbližší době řešit městys Česká Bělá na Havlíčkobrodsku.

„Městys uskutečnil výběrové řízení na dodavatele stavby. Z firem, které se zúčastnily, jsme vybrali firmu Evos Hydro, protože jeho cenová nabídka byla nejnižší," informovala starostka Alena Kubátová. Firma z Ledče nad Sázavou vybuduje v lokalitě kompletní inženýrské sítě, komunikace, kanalizaci, vodovod, plynovod, zajisté stavbu energetických pilířů. „Stavba začne v květnu, hotova by měla být v polovině listopadu. Cena investiční akce bude přes tři miliony korun, městys ji zaplatí z rozpočtu. O žádnou dotaci jsme nežádali," upřesnila starostka.

Stavební parcely bude městys postupně prodávat zájemcům. Podle starostky Kubátové jsou již dnes čtyři parcely prodané, další se prodají v budoucnu, neboť o volné pozemky ke stavbě je stále zájem, nejenom mezi místními, ale i v širokém okolí. „Systém prodeje například obálkovou metodou jsme nezavedli. Stanovili jsme pevnou cenu, 250 korun za čtvereční metr. Zájem je značný, přestože jsme informace o volných parcelách nijak masivně nezveřejňovali," podotkla Kubátová s tím, že parcely, které si zakoupí hlavně mladé rodiny s dětmi, do budoucna zvýší počet obyvatel městyse, tudíž i počet žáků v místní základní škole. „Naše škola má osm tříd, ve výjimce není. Jezdí k nám i školáci z Pohledu, ale musíme myslet na budoucnost, neboť základní školu chceme v městečku rozhodně udržet," dodala starostka.

Prapor a znak vybrali v anketě

V letošním roce se také rozhodne, zda bude mít městys Česká Bělá už konečně oficiálně svůj znak a prapor. „Podobu znaku a praporu si občané vybrali v anketě. Nyní čekáme, zda nám znak a prapor schválí poslanecká sněmovna," upřesnila starostka. Prapor a znak bude užívat symbol českého lva, hornických kladívek a listů.

„Česká Bělá v minulosti užívala symbol českého lva neoficiálně. Dozvěděli jsme se to od heraldika Stanislava Kasíka, když jsme se rozhodli nechat si vyrobit vlastní prapor," vysvětlila starostka. V letošním roce ještě Česká Bělá splatí poslední část úvěru ve výši asi 600 tisíc korun, který si vzala na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. Čistírna i kanalizace, vybudovaná před dvěma lety za 66 milionů korun, byly nejdražší investicí městyse. „V současné době se postupně připojují jednotliví uživatelé," upřesnila starostka Kubátová. Jak zdůraznila, městys Česká Bělá uskutečnil v minulosti řadu velmi zajímavých a náročných investičních akcí, a to za působení bývalého starosty Václava Jaroše. Ten městečko vedl od roku 1990 nepřetržitě až do loňského roku, kdy odešel do důchodu.

Práce pro zvelebení mětyse pro něho byla na prvním místě. Za jeho působení se podle starostky Kubátové uskutečnila například stavba bytových domů, malometrážních bytů, stavba tělocvičny, sportovního hřiště. Česká Bělá se dočkala plynofikace, byl vybudován silniční obchvat. „Dá se říci, že starosta Václav Jaroš zajistil pro městys mnoho důležitých investičních akcí, proto s dalšími projekty počítá městys v horizontu čtyř let. V plánu je například stavba obecní budovy, chceme zastřešit mateřskou školu, vybudovat multifunkční hřiště, opravit komunikace," dodala starostka.