Jen symbolický provoz byl v pátek dopoledne pro řadu zákazníků pošty nemilým překvapením. Například u pošty v Nádražní ulici brala za kliku po půl desáté dopoledne průběžně skoro desítka lidí. Úplně zbytečně se vydala na poštu například Hana Novotná. „Mě sem poslala dcera. Našla mi na internetu ještě ráno otvírací dobu. V pátek dopoledne má být otevřeno od osmi do dvanácti,“ postěžovala si seniorka. Po zjištění, že v barevném letáku na okně poštovní pobočky je úplně jiná informace, v pátek 30. června je pošta otevřená jen hodinu, pokrčila rameny a ukázala na hlavní dveře. „Tady máte jinou otvírací dobu a tam je jasně napsáno, že v pátek je dopoledne otevřeno. Tak čemu mám věřit, mohli to aspoň sundat,“ povzdechla si.

Po Haně Novotné přišlo ještě několik dalších lidí. Poslat dopis nebo si vyzvednout zásilku. Například Josef Myslivec. „Nejsem z Brodu, tady na místě zjistím, že pošta je zavřená. Jenže já mám v mobilu zprávu, že si tady mám vyzvednout zásilku. Co je to za zmatky,“ dodal rozhořčeně.

Pošta v Nádražní ulici je definitivně zrušená, město Havlíčkův Brod o ni svedlo s vedením České pošty souboj argumentů, ale zbytečně. Budova ale dál poslouží poště a nikam se nestěhuje. „V budově zůstane prozatím jen dodejna, ale není určená klientům a nebude možné si tady od 1. července vyzvedávat zásilky,“ potvrdil Deníku mluvčí pošty Ivo Vysoudil a upřesnil, že poštovní pobočky jsou v pátek otevřené jen symbolicky, aby měla pošta čas na stěhování.

Dvě poštovní pobočky v Brodě skončily. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

U pošty na Pražské nebyl v pátek dopoledne nikdo. Obyvatelé okolního sídliště se s uzavřením pobočky zřejmě smířili. Do centra Brodu, kde je pobočka pošty ve Svatovojtěšské, jezdí pravidelně městská doprava.

Od pondělí 3. července bude v Havlíčkově Brodě otevřená pro zákazníky už pouze jediná pošta ve Svatovojtěšské. Radnice v Havlíčkově Brodě se připravuje na situaci, kdy zrušení dvou poštovních poboček může přinést nával na hlavní poštu. S tím stoupne dopravní zatížení v centru a na Smetanově náměstí. Dole na náměstí a před poštou je přes třicet parkovacích míst. „Vedení města chce, aby všechna byla přednostně určena klientům pošty,“ řekl naposledy Deníku starosta Zbyněk Stejskal s tím, že hlavní iniciativa jak usnadnit zákazníkům pošty život, vychází hlavně od města, ne od České pošty.

Na parkovišti pro zákazníky pošty bude první půlhodina za dvě nebo pět korun. Cena delšího stání ale bude výrazně zvýšená, aby řidiči místa neblokovali. Ceník platí od začátku července. Radnice rovněž už s předstihem nechala vyklidit parkovací místa u blízkosti pošty pro referenční vozy a návštěvy úřadu.