Ve Světlé nad Sázavou tím skončí i veškeré další služby, které Česká spořitelna poskytovala, včetně výměny peněz. Na dveřích spořitelny visí oznámení, že nejbližší otevřená pobočka pro zákazníky ze Světlé je v Havlíčkově Brodě nebo Ledči nad Sázavou.

Ke srážce člověka s vlakem došlo na železniční trati v úseku Žďár nad Sázavou – Sázava. Snímek je ilustrační.
Smrtelná nehoda zastavila provoz na železniční trati ze Žďáru do Brodu

Zákazníkům se to nelíbí. „Ve Světlé chcípl pes,“ postěžoval si Deníku před budovou spořitelny v Komenského ulici důchodce Jan Městecký. Zdůraznil, že ve městě žijí tisíce lidí, ale nebude tady jediná banka, skončilo knihkupectví, zavírá kovomat. „Budu muset jezdit do spořitelny do Brodu nebo do Ledče. Jde to u nás od deseti k pěti. Někdo asi došel k názoru, že naše generace už nic nepotřebuje a můžeme jít do háje,“ dodal Jan Městecký.

Spořitelna bude chybět i mnohem mladší Janě Holubové. „Staří lidé, kteří neumějí s počítačem a bankomatem na tom budou biti. Mně to vadí už z principu. Když u nás kdysi skončila Komerční banka, přešla jsem do spořitelny. Teď končí spořitelna, zbývá pošta, ale na jak dlouho,“ povzdechla si Jana Holubová. Jak dodala, i když používá internetové bankovnictví, občas potřebuje poradit. Tak zašla na pobočku ve Světlé. Teď musí jet do Ledče nad Sázavou nebo do Havlíčkova Brodu.

V Ledči nad Sázavou se konají rybářské závody 1. a 15. června. Snímek je ilustrační.
Rybářské závody v Ledči pro děti i dospělé. Volná je ještě třetina míst

Luboš Krajíček do spořitelny nechodí, ale jak řekl Deníku, na bankomaty by se nespoléhal. „Zažil jsem několikrát, že karty měly výpadek. Bankomaty nefungovaly, to si pak ve Světlé nekoupíte bez hotovosti ani housku,“ poukázal na možný problém Kuboš Krajíček. Problém to bude i pro klienty spořitelny z okolních obcí.

Že Česká spořitelna ve Světlé nad Sázavou k 21. červnu pobočku zavírá, potvrdila Deníku mluvčí městského úřadu Blanka Sedláková. Uzavření pobočky je pro město špatná zpráva. To si myslí místostarosta Tomáš Rosecký. „Komerční banku u nás zavřeli už dávno. Město Světlá je pověřeným městem třetího stupně, kam jezdí lidé z širokého okolí na úřad. To, že takové město nemá ani banku je smutné,“ konstatoval. Jak dodal, budova spořitelny nepatří městu, takže radnice nemůže se spořitelnou jednat a licitovat o nájmu, aby ji ve městě udržela. Vila patří České spořitelně, která ji prodává.

Uzavírky na Havlíčkobrodsku.Pohledští Dvořáci, rekonstrukce na mostě
Opravy a uzavírky silnic na Brodsku. Víme, kterým místům se v létě vyhnout

To je špatná zpráva nejen pro klienty spořitelny, ale i pro strojírenskou společnost ESA plaiting, která má v budově sídlo. Podle zaměstnanců společnosti si teď ESA hledá nové prostory, kam se přestěhuje.

Podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého je důvodem zavření pobočky malý zájem zákazníků. „Pobočku ve Světlé nad Sázavou denně navštěvují jednotky klientů. Stejně jako při správě obce i při správě naší pobočkové sítě musíme postupovat jako správní hospodáři. Pokud provozujeme osm hodin denně pobočku, kterou denně navštíví jednotky klientů, svědčí to o tom, že většina našich klientů v dané lokalitě již naše služby využívá primárně v online podobě a o návštěvy pobočky ve skutečnosti nemají zájem,“ vysvětlil Deníku s tím, že uzavření pobočky je pro Českou spořitelnu až ten poslední krok.

Záchranná stanice hledá dobrovolníky na krmení mláďat. Foto: poskytla Stanice Pavlov
Záchranná stanice v Pavlově hledá dobré duše. Potřebuje pomoct s krmením mláďat

K uzavřené pobočky ve Světlé dojde 21. června 2024. K zajištění servisních požadavků zůstává ve Světlé duální bankomat, který umožňuje podle Hrubého kromě výběru a vkladu hotovosti také zadání jednorázového i trvalého platebního příkazu, zaplacení složenky, dobití kreditu mobilního telefonu, změnu PIN kódu nebo zobrazení limitů karty. Pro osobní kontakt je otevřená pobočka v Ledči nad Sázavou, Havlíčkově Brodě nebo Humpolci.

„Co se týče počtu rušení poboček, v tuto chvíli neplánujeme dramaticky snižovat počet našich poboček,“ zdůraznil Hrubý s tím, že rozhodně neplatí, že spořitelna pobočky uzavírá, aby šetřila náklady. Zavírá je tehdy, když je klienti přestanou využívat.

Zrušené pobočky České spořitelny na Vysočině

  • Brtnice, Hrotovice, Okříšky, Žirovnice, Jihlava-Březinky, Křižanov, Černovice, Přibyslav a Ždírec nad Doubravou, v Ledči nad Sázavou zrušili jen hotovostní přepážku. Zdroj: Česká spořitelna, Filip Hrubý

Rušené pobočky Komerční banky na Vysočině

  • Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava centrum, Kamenice nad Lipou, Ledeč nad Sázavou, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Pacov, Světlá nad Sázavou, Třešť. Zdroj: Komerční banka, Pavel Zubek