Na zápas se samozřejmě chystají i fandové na Havlíčkobrodsku, a s nimi i majitelé barů a restaurací.

„Všechna místa již máme zarezervovaná. Zápas tak u nás bude sledovat kolem pětatřiceti fanoušků," ohlásil například majitel restaurace U Zlodějky v Havlíčkově Brodě Ivo Jelínek.

Podobná situace panuje i v chotěbořské restauraci Panský dům Pavla Halamy. „Na první dva zápasy české reprezentace se u nás pokaždé dívalo kolem padesáti hostů. Teď jde ale o všechno. Počítám, že lidí, co se přijdou podívat na náš přímý boj o postup do osmifinále, bude podstatně víc," řekl Halama. Na fandy, kteří zavítají do Panského domu, čekají nejen tři televizní a jedna velkoplošná obrazovka, ale také populární tipovací soutěž. „Správný tip znamená deset piv zdarma," usmál se Halama.

S tipovací soutěží počítá i majitel havlíčkobrodské Rebel Arény Jaroslav Holcman. „Věříme, že naši Turecko porazí a postoupí do závěrečných bojů. A to bude i ten správný okamžik pro vyhlášení soutěže," podotkl Holcman s tím, že fanoušci mohou klíčový zápas sledovat na třech obrazovkách.

Restaurace v sokolovně v Havlíčkově Borové dokonce kvůli šampionátu upravila otevírací dobu. „Samozřejmě jsme to přivítali a na první dva zápasy přišlo i docela dost lidí. A dnes večer to rozhodně nebude jiné," sdělil štamgast Petr Kačor.

Atmosféra společně sdílené sportovní radosti, popřípadě i smutku, je právě to, co hosty do barů a restaurací táhne.

„Sedět doma a dívat se sám by mě asi moc nebavilo. V dobré partě je to zážitek i před televizní obrazovkou. Proto se k hostům a přátelům posadím také," podotkl Halama. O postupu české reprezentace nepochybuje. „Vyhrajeme 2:1," tipl si. Shodný výsledek na konci zápasu očekává také Ivo Jelínek. Ještě větším optimistou je Jaroslav Holcman. „Turky porazíme 3:1," řekl.

Připomeňme, že čeští fotbalisté mají Turkům co oplácet. O postup ze skupiny se s nimi utkali i na mistrovství Evropy v roce 2008. Tehdy s nimi prohráli 2:3 a všechny tři branky dostali v poslední čtvrthodině zápasu. „Je to tak trochu symbolické varování. Turci jsou nevyzpytatelní a nebudou lehkým soupeřem ani dnes," myslí si naopak ledečský podnikatel Luděk Pospíšil.

Probíhající evropský šampionát samozřejmě láká i sázkaře.

„Nesázím pravidelně, ale když je nějaké mistrovství světa, Evropy, nebo olympiáda, tak vždycky nějakou tu pětku na naše vsadím. Zatím mi žádný tip nevyšel, se Španěly jsem měl remízu a s Chorvaty výhru. Teď jsem si vsadil sto korun na to, že Turky porazíme a že v zápase padnou více než tři branky," svěřil se včera před sázkovou kanceláří Chance v Havlíčkově Brodě Pavel Koubek.

Mluvčí uvedené sázkové kanceláře Markéta Světlíková Deníku sdělila, že fotbalové Euro je pro sázkaře podstatně zajímavější než například nedávné mistrovství světa v hokeji.

„Evidujeme o zhruba padesát procent více uzavřených sázek. V dosavadním průběhu šampionátu lidé u nás vsadili již 70 milionů korun. Ovšem vzhledem k tomu, že 85 procent sázkařů sází on-line, nemohu sdělit, jak to konkrétně vypadá na Vysočině," vysvětlila Světlíková. Ta dodala, že nejvyšší doposud podaná sázka byla za 200 tisíc korun. „A nejvyšší prozatím vyplacená výhra dosáhla kolem 250 tisíc korun," řekla Světlíková.