Deník spustil poprvé celou akci zpívání koled ve Světlé nad Sázavou, kdy si přišla na náměstí Trčků z Lípy společně s redakcí Deníku zazpívat asi stovka lidí. Se zpěvem jim výrazně pomohly děti z tamního folklorního souboru Škubánek, který se stal pro pořadatele akce velkou oporou.

Koledy s nimi nacvičila vedoucí souboru a učitelka Eva Pejchalová. „Popravdě řečeno, ani nemusíme moc zkoušet. Škubánek má totiž před Vánoci a v průběhu vánočních svátků dost nabitý program, tak to bereme, jak se říká, jedním vrzem," usmála se Pejchalová. Ta vítá výraznou mediální podporu, kterou celé akci věnoval právě Deník.

Škubánek nezklame zpěváky koled ve Světlé ani letos. Atmosféra je o to slavnostnější, že koledníci rozezpívají nové náměstí Trčků z Lípy.

Pracovníci technických služeb rozvěšují v Havlíčkově Brodě vánoční výzdobu na mostě přes Sázavu.
FOTO: V Havlíčkově Brodě začali s vánoční výzdobou, podívejte se

Stranou nezůstává ani obec Sobíňov. Tady si koledy vzala pod patronát sobíňovská škola. „Sejdeme se s žáky, rodiči a spoluobčany u dřevěného Betlému před obecním úřadem. Chystáme drobné občerstvení,“ vzkázala za organizátory Jana Kampová.

Vánočních koled se dočkají i v Golčově Jeníkově. „Koledy si před školní budovou z roku 1652 zazpívají žáci a učitelé jeníkovské školy a s nimi jejich přátelé,“ informoval o chystaném průběhu akce učitel Petr Minář.

Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 13. prosince od 18 hodin. Minulý rok se tato oblíbená akce po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na české náměstí, kostely a další místa.

Fotografie z minulých vánočních trhů. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni, Jana Kudrhaltová
Vánoční trhy v Brodě zpestří živý betlém a tradice darování stromu

Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nejsem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 200, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Můžete se také PŘIHLÁSIT

Na webových stránkách www.ceskozpivakoledy.cz najdete interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu dvě stě, zájemci stále mají možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

S Deníkem zpívá koledy vždy i nějaká známá kapela. Minulý rok to třeba byla skupina Čechomor, která oživila akci na vánočních trzích na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Na stejném místě letos s námi bude zpívat skupina Divokej Bill, která kromě šesti zmíněných koled přidá i několik svých hitů.   

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Video: Česko v minulosti zpívalo koledy s Deníkem i v Mírovce na Havlíčkobrodsku.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni