Nováčkem ve zpívání je obec Knyk. „Přihlásili jsme se úplně poprvé v historii této akce. Líbila se nám a zaujala nás, protože jsme hodně kulturní obec,“ potvrdil starosta obce Miroslav Kotlas. „Společně si zazpíváme koledy a pak nám zazpívají a zahrají na piano holky, které studovaly zpěv na základní umělecké škole. Nebudou chybět ani perníčky a čaj,“ nastínil Kotlas.

Sejdou se tady u stromečku, který rozsvítí speciálně u příležitosti společného zpívání koled. „Máme jeden velký, který rozsvítíme klasicky na Mikuláše, a letos poprvé budeme mít i druhý. S jeho rozsvícením počkáme právě až na 12. prosince,“ prozradil Kotlas.

Naopak bohaté zkušenosti s akcí Česko zpívá koledy mají v Dolním Městě, kde se sejdou na návsi u stromečku. „Účastníme se už několikátým rokem, takže se dá říct, že se tato akce u nás stala už tradiční,“ pověděla za Dolní Město Pavla Doležálková.

Parkoviště u školy v Přibyslavi má 15 míst, ale ráno na nich chce parkovat najednou skoro 500 lidí.
Škola trpí silným dopravním provozem, příliš mnoho rodičů vozí děti autem

Předvánoční akce tady sklízí velký úspěch. „Musím přiznat, že nás docela překvapilo, jaký je o ní zájem. Pokaždé se sejde minimálně padesát lidí, což na obec naší velikosti není tak málo. Určitě neplánujeme vynechat ani za rok, protože se nám tato akce osvědčila“ pochvalovala si Doležálková.

Na seznamu nechybí ani Havlíčkův Brod. Tady se zájemci o zpívání opět sejdou na Havlíčkově náměstí. Tentokrát na pódiu vystoupí i žáci z místních základních škol a havlíčkobrodské základní umělecké školy.

Kromě výše zmíněných obcí se koledy ponesou také Bezděkovem (na návsi u stromečku), Pohledem (před obecním úřadem), Vepříkovem (u kapličky), Okrouhlicí (u stromečku) a Světlou nad Sázavou (před radnicí).

Pokud se chcete ke společnému zpívání vánočních koled přidat i vy, stačí vyplnit přihlašovací formulář na webových stránkách www.denik.cz/cesko-zpiva-koledy a 12. prosince se přidat k nám.