V současné době ho nahrazuje takzvané přechodové místo. Stavbu nového přechodu městys zatím neplánuje.

Přechod v České Bělé byl stejně jako v jiných městech zrušen, neboť podmínky pro přechod podle Krajského úřadu v Jihlavě nesplňovaly potřebné technické parametry. Nepomohla skutečnost, že podle stížností místních je v blízkosti dokonce základní škola, navíc vozovka v tomto úseku vede z mírného kopce, auta vyjíždějí do centra městyse ze zatáčky. Klasické bílé pruhy ze silnice před poštou zmizely ze dne na den.

V městysi v minulosti připravili projekt, který počítal se zúžením silnice, rekonstrukcí chodníků a jejich snížením i případným osvětlením. To by ale stálo stát přes milion korun.

„Silniční přechod se zatím stavět nebude, protože kolem Bělé vede obchvat, který vyřešil složitou dopravní situaci dost výrazným způsobem. Kdyby obchvat nebyl, městys by stavbu silničního přechodu musel řešit, protože jde o bezpečnost občanů, především dětí ze sousední školy," konstatovala starostka Alena Kubátová. Díky obchvatu se frekvence dopravy centrem městyse podle starostky výrazně snížila. Obchvatu se městys dočkal před pěti lety, prvním vozidlem, které obchvatem projelo, byl polský kamion. V době, kdy Česká Bělá obchvat neměla, projelo městysem během hodiny až 400 vozidel.

Obecně přechodové místo spočívá například v úpravě obrubníků nebo nasvícení cesty. S tím se ale Česká Bělá nechce smířit. Podle starostky Kubátové chce městys provést v kritickém místě ještě další úpravy, které by zvýšily bezpečnost chodců, a upozornili řidiče, že mají ubrat plyn. „Například uvažujeme o instalaci zpomalovacího semaforu nebo světelných ukazatelů rychlosti," upřesnila starostka.

O silniční přechody na frekventovaných místech přišla v minulosti většina měst a obcí na Havlíčkobrodsku. Stavba nových, které by vyhovovaly předpisům, přijde městské a obecní samosprávy na miliony korun.