Vloni na podzim ho v Anglii založil, a to i vlastně tak trochu na truc, Václav Řehák. Ekonom s vysokoškolskými diplomy z České republiky a Austrálie, současný dlouholetý manažer automobilky Jaguar, milovník historie a literatury faktu, spisovatel a jinak také rodák z Čáslavi, který v Havlíčkově Brodě vyrůstal a prožil tam své dětská a později i středoškolská léta.

Nakladatelství na truc? Tak to budete muset vysvětlit…
Víte, historie vůbec, ale zejména pak dějiny druhé světové války mě enormně zajímají a přitahují. A při jejich studiu jsem se jednou mimo jiné dostal i k materiálům a dokumentům pojednávajícím o splácení válečných reparací. Vyčetl jsem z nich, že někdejší západní Německo je splácelo Spojencům, bývalému Československu, které k nim také protokolárně patřilo, nikoliv. Navíc jsem se díky odtajnění archivů Bank of England, k němuž mimochodem došlo po dlouhých sedmdesáti letech, dozvěděl, že Britové odvezli po válce z českých zemí značné množství zlata, které nikdy nevrátili. Napsal jsem o tom všem knihu, v níž jsem chtěl poukázat i na to, kolikrát bylo Československo hozeno, jak se říká přes palubu, s ohledem na takzvané vyšší zájmy. Publikaci jsem nabídl několika nakladatelstvím v České republice k vydání. Ovšem, nepochodil jsem. Ani jedno do toho nechtělo jít. Proč? Tak to zůstává nezodpovězenou otázkou. Osobně si myslím, že v tom svou roli sehrála politika.

Zdravě jste se tedy naštval, založil jste si nakladatelství svoje a rozhodl se, že si knížku vydáte sám…
I tak se to dá říct. Ovšem pravda je i to, že už jsem ze svého současného povolání tak trochu unavený a přemýšlel jsem o tom, jak skloubit svoje záliby, kterými jsou, jak již bylo řečeno, především historie, literární dokumentaristika a psaní, s obživou. A vyšlo mi, že splnit to může právě nakladatelská a vydavatelská činnost.

Knihu, o které se bavíme, tedy poprvé představíte čtenářům v rámci Podzimního knižního veletrhu? Jde o literaturu faktu?
V době, kdy jsem ji nabízel českým nakladatelům, šlo skutečně o literaturu faktu. Nakonec jsem ji ale přece jen přepracoval a dal jí klasickou a tudíž i méně kontroverzní románovou podobu. Vyjde pod názvem Operace Kalička a na říjnovém veletrhu v Havlíčkově Brodě si odbude svoji premiéru a svůj křest. Korektury už jsou hotové, tiskne se v České republice.

Představí vaše nakladateltsví na veletrhu i některý další hotový titul?
Ano. Čtenářům nabídne kupříkladu historickou publikaci Stanislava Jalovce Hrdinové kontra padouši aneb Nebylo to celé vlastně jinak. Mohu prozradit, že autor v ní dokumentárním způsobem mapuje, a to v časovém intervalu posledních zhruba osmi set let, celou plejádu rozporuplných osobností z celého světa. Tato unikátní práce pohlíží na historické skutečnosti a faktické postavy z pohledu nezatíženého politikou, bez příkras a v takovém kontextu a souvislostech, že je to až zarážející.

Počítáte i s doprovodným programem?
Uvažoval jsem o autorském čtení a také o autogramiádě právě Stanislava Jalovce.

Bez edičního plánu a dobrého výběru autorů se žádné slušné nakladatelství neobejde. Jak vypadá ten váš?
Myšlenka, že bych byl jediným píšícím a publikujícím autorem vlastního nakladatelství, je samozřejmě pošetilá a dětinská. Obklopil jsem se proto kolektivem vskutku zajímavě a nekonvenčně píšících autorů, a to nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a Velké Británie. Počítám do budoucna samozřejmě i s dalšími napříč všemi kontinenty. Stanislava Jalovce už jsem zmínil, dále to jsou Lea Vojteková, Štefan Meško, Lenka Cardová a Miloslav Kejval. Ti všichni už pro Birmingham Books Publishing Ltd. píší. A dovolím si tvrdit, že se mají čtenáři opravdu na co těšit. Žánrově to bude velmi pestré. Další autory již mám ve svém hledáčku a těším se na spolupráci s nimi.

Můžete alespoň ve stručnosti nastínit, co vaši kmenoví autoři píší?
Miroslav Kejval píše hlavně poutavé a barvité cestopisy, například Pozdravy z Německa, Pozdravy z Polska a Litvy, Pozdravy z Petrohradu, Pozdravy z Francie a další. Lenka Cardová chystá pro změnu knihu půvabných pohádek pro děti pod názvem Pohádky a básničky a jak si pohádku namalovat a Štefan Meško vskutku originální kuchařku plnou zdravých a nápaditých receptů z celého světa. Lea Vojteková se blýskne knihou svých vybraných článků, kterými vidí a popisuje současný svět ve faktech a především pak v překvapivých souvislostech. O zajímavé publikaci Stanislava Jalovce jsem se už zmínil.

A co chystá Václav Řehák?
Nebojte se, také on přispěje svou troškou do mlýna (úsměv). Připravené má čtyři věci. Dva romány ze současnosti, povídkovou knihu a ještě knížku pohádek.

Jak dlouho se autorskému psaní věnujete?
Tak zcela přesně to nevím, ale osm či deset let to už bude zcela jistě.

Je náhoda, že jste si pro svůj vstup do světa knih zvolil právě Havlíčkův Brod a vyhlášený Podzimní knižní veletrh?
Samozřejmě, že ne. Byla to už dlouho dopředu jasná volba. Chtěl jsem, aby to bylo právě v Havlíčkově Brodě. Ve městě, ve kterém jsem vyrůstal, ve kterém se mi doposud velmi líbí a kde mám dodnes spoustu přátel, kamarádů a známých.

Knížky budete vydávat pouze v češtině?
Počítám i s jejich verzemi v angličtině. Knížky budeme vydávat nejen tiskem, ale také na internetu. Dnes to prostě už jinak nejde.

Jak jste se dostal do Anglie?
Asi by to do mě nikdo neřekl, ale původně jsem se v Hradci Králové vyučil hudebním nástrojařem. Učil jsem se stavět kytary a piána a strašně rád na to vzpomínám. Byla to nádherná práce. Aktivně jsem hrával i na housle. Zajímal jsem se ale také o motory a auta, automobilový průmysl, ekonomii a tu jsem také středoškolsky vystudoval v Havlíčkově Brodě. Posléze jsem se pustil do vysokoškolských studií na Masarykově univerzitě v Brně. Učil jsem se anglicky a v roce 2000 jsem dostal nápad, že si jazykově i odborně rozšířím obzory a vydal jsem se na zkušenou a za studiem do Austrálie. V Sydney jsem vystudoval ekonomii. O tři roky později jsem už byl ve Velké Británii a pak následovala moje další životní etapa na Kypru, kde jsem mimochodem pracoval i pro OSN. No, a pak už přišla nabídka od Jaguaru a s ní i Birmingham.

Proč jste si vlastně nakladatelství nezaložil v České republice?
Ten důvod byl v podstatě jeden jediný. V Anglii je to totiž jednoduché jako facka a za pár dnů to bylo hotové. I když budu platit vyšší daně, než by tomu bylo v Česku, tak budu bez jakýchkoliv problému. Vše se totiž řeší jednoduše a přímočaře elektronicky.

Autoři Birmingham Books Publishing Ltd.

• Lea Vojteková
Žije v České republice. Pochází ze Slovenska a píše jak česky, tak slovensky. Jde o jednu z nejčtenějších blogerek, která se vyjadřuje k aktuálním a bolavým tématům v České republice, Evropě a v celém světě vůbec. Vidí fakta velmi ostře a nezkresleně.

• Štefan Meško
Slovenský autor dlouhodobě žijící ve Velké Británii, cestovatel, spisovatel a vynikající kuchař, který sbírá originální recepty po celém světě. Uspořádal neuvěřitelnou knihu receptů. Každý vyzkoušel a hotový pokrm nafotil.
Recepty většinou nejsou složité a jsou neuvěřitelně nápadité.

• Lenka Cardová
Žije v České republice, je malířka, ilustrátorka a básnířka.
Píše pohádky, kreslí a maluje jak pro svoje potěšení, tak pro potěšení jiných. Pomáhá dětem se vzděláním v daleké Kambodži. Nedělá to pro to, aby se o tom v souvislosti s ní mluvilo, nebo za peníze někoho cizího, nedostává na to žádné dotace nebo granty.

• Miloslav Kejval
Žije v České republice. Býval dlouholetým ekonomem zemědělských družstev ve Skryjích a Golčově Jeníkově. Je ředitelem společnosti Kejval CZ, rodinné pekárny v Golčově Jeníkově. Miloslav Kejval projel se svým karavanem Evropu křížem krážem od severu po jih, od západu po východ. Skvěle popisuje cestování a problémy s ním spojené.

• Stanislav Jalovec
Pochází z České republiky a je historik. Píše poezii a prózu. Jak sám říká, na historii je nutné se dívat tak, jaká skutečně byla. S nadhledem, bez příkras a s vynecháním politických názorů.