To vše lze v tuto chvíli říci 
o lyžařském areálu ve Vysoké nedaleko Havlíčkova Brodu.


A to vše si také velmi dobře uvědomují lidé, kteří by jednou chtěli Vysokou proměnit
v nejmodernější a také v nadregionální lyžařské středis-
ko na Vysočině. Patří mezi ně 
i brodský místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

„Konkrétním výsledkem prvotně vedených obecných diskusí a později i činnosti pracovní komise, složené ze zástupců havlíčkobrodské 
samosprávy, obce Vysoká 
a dvou místních lyžařských sdružení, je studie modernizace lyžařského areálu ve Vysoké, jejímž autorem je společnost Snowplan Jilemnice. Studie vychází z aktuální podoby areálu a naznačuje řadu možností a změn, kterými by mohl postupně projít," uvedl Honzárek.

Studie počítá se zprovoz-něním nové sjezdovky v dél-
ce 730 metrů a s převýšením 148 metrů. Dále s rozšířením 
a prodloužením stávající 420 metrů dlouhé sjezdovky o dalších zhruba 400 metrů (dojezd by obě sjezdovky měly v jednom místě) a s výstavbou 150 metrů dlouhé dětské tratě.
Dále nabízí i zprovozně-
ní snowparku, který by měl 
k dispozici trať dlouhou 300 metrů s převýšením 58 metrů.

Kromě toho řeší i otázky technické infrastruktury. Kapacita parkoviště by byla navýšena o 100 až 150 vozidel, podél nové sjezdovky by byla vedena asi 700 metrů dlouhá sedačková lanovka a areál by získal i výkonnější technologie zasněžování a osvětlení jednotlivých sektorů.

„Suma, kterou by si takto komplexně pojatá modernizace vyžádala, se pohybuje kolem jednoho sta milionů korun a je zcela mimo možnosti města Havlíčkova Brodu, obce Vysoká 
i sdružení Lyžař HB, které lyžařský areál provozuje.

Řešením je tedy rozfázování celého záměru do několika etap a vícezdrojové financování, dost možná i za účasti privátní sféry," zdůraznil Honzárek a dodal, že radnice se již pokouší hledat národní i evropské dotační tituly.

Naznačil také, že bez budoucí možnosti celoročního využívání areálu by takto vysoká investice ztrácela smysl. „Zajímavý potenciál skrývá nejen turistika a cykloturistika, ale nabí-
zí se i využití atraktivního 
prostředí Vysoké pro terénní a adrenalinové cyklospor-
ty, běžecké crossové závody 
a další," poznamenal Honzárek.

Zastánci myšlenky modernizace lyžařského areálu ve Vysoké berou v potaz i diskutabilní průběh několika posledních zim a nedostatek sněhu.

„Vycházíme z faktu, že středisko je situováno směrem na severovýchod a že sjezdovky z části kryje les. Díky dostatečnému zdroji vody, který poskytuje nedaleká řeka Šlapanka, a instalaci výkonných sněhových děl by bylo možné vyprodukovat daleko větší množství technického sněhu, který díky svým vlastnostem i díky stínu vydržel na sjezdovkách mnohem déle.Této kombinace úspěšně využívá například provozovatel zimního areálu Šacberk na Jihlavsku," podotkl Honzárek.

Modernizaci lyžařského areálu ve Vysoké lze v tuto chvíli považovat za jeden z dlouhodobých investičních záměrů radnice v Havlíčkově Brodě, samosprávy ve Vysoké a provozovatele.

„Půjde samozřejmě o běh na dlouhou trať. S definitivními stanovisky musejí však nejprve přijít obě zastupitelstva. V případě jejich souhlasu, a po vyjasnění způsobu financování a po zadání projektové dokumentace, by ještě muselo dojít ke změně územního plánu obce Vysoká," vyjmenoval Honzárek s tím, že potřeba bude vykoupit i některé privátní pozemky a k celému záměru se musejí vyjádřit například i orgány ochrany přírody.

Druhý Vestec?

Havlíčkobrodská místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD) není o potřebě tak rozsáhlé modernizace lyžařského areálu ve Vysoké přesvědčena a domnívá se, že dlouhodobé investiční plánování města Havlíčkova Brodu by se mělo ubírat jiným směrem.

„V této souvislosti a s jistou nadsázkou říkám, že raději dva domy pro seniory, nebo kilometry nových chodníků v Brodě než jednu supersjezdovku ve Vysoké. V tuto chvíli si myslím, že tento záměr v řádu mnoha desítek milionů korun, pokud by nebyl z rozhodující části financován z dotací, je zcela zbytečný," řekla Mojžyšková.

Ta současně poukázala na případ více než diskutabilní investice do zimního střediska Vestec u Liberce. „Představa, že lidé, a třeba jen z Vysočiny, přestanou díky Vysoké ve velkém jezdit na Harusův či Fajtův kopec, nebo na Šacberk, je podle mého názoru iluzorní. Spíš bych se tedy přikláněla k možnosti postupné modernizace Vysoké v její stávající podobě," uvedla Mojžyšková.

Ve Vysoké jsou lidé přestavbě lyžařského areálu spíše nakloněni.

„Hovořili jsme o tom nejen v zastupitelstvu, jehož jednání se zúčastnili i představitelé Havlíčkova Brodu, ale také při veřejném setkání s obyvateli. Ryze odmítavý postoj, nebo názor jsem nezaznamenal," sdělil starosta obce Martin Vondrák (nezávislý).

„Lidé se hlavně zajímali o to, jaký by případná modernizace měla dopad na dopravu v obci," dodal Vondrák.