Lidé cestují méně, jsou obezřetnější. A obavy přetrvávají. Poptávka se však výrazně zvedla po domácích památkách i wellnessu, shodují se provozovatelé cestovek. „Lidé využívají zájezdy hlavně po Česku. Poměrem to je 70:30 pro tuzemsko, což je přesný opak toho, jak to bývávalo v předchozích letech,“ popisuje Michaela Pospíchalová z havlíčkobrodské cestovní kanceláře M Tour.

Že je cestování v útlumu ukazují i informace z Českého statistické úřadu. Už v prvním čtvrtletí tohoto roku nastal v kraji meziroční pokles ubytovaných o 16 procent. Vysočina však má kladné prvenství v nejmenším poklesu počtu přenocování. Snížil se o 6,2 procent, například v Praze je téměř čtyřnásobně větší. Cizinci nejčastěji přijíždí ze Slovenska, Polska a Německa, celkem jich na Vysočinu zavítalo 10 865. Z tuzemska naopak přijelo 69 563 turistů.

Malé cestovky budou mít problémy

Majitelka cestovní agentury Jaroslava Handlová si nyní plánuje užívat důchod. Firmu letos musela financovat z příjmů minulého roku. „Lidé nic nekupují, a i když před tím chtěli vyjet ven, nemohli. Domácí pobyty si už najdou sami na internetu. Za svůj život jsem nic podobného nezažila, a to mi je 73 let. Pro mě byla práce zábava, ale nevím, jak dlouho ještě vydržíme. Fůra malých cestovek bude mít podobný problém,“ prozrazuje.

Situaci na Třebíčsku si naopak pochvaluje Zdeněk Vondráček z cestovní kanceláře Voma. „Turismus v Třebíči je z pozice domácích turistů na absolutním vrcholu za mnoho posledních let. Ovšem ten zahraniční je naopak na nule,“ říká. Ze Žďárského okresu lidi nejvíce zajímají Žďárské vrchy. Navštěvují okolí Mílovského rybníka či Devět Skal.

Jiří Kašpárek