„Vyhlášku jsme vydali na základě žádostí lipnických obyvatel, hlavně starousedlíků,“ vysvětlil místostarosta Marek Hanzlík hlavní důvod, proč město sáhlo k opatření, které tam před tím nikdy nebylo. Obyvatelům Lipnice podle Hanzlíka už dlouho vadil rámus z hlučných pracovních strojů, jak o nedělích, tak i v době státních svátků. „Klid aspoň občas chce snad každý,“ reagoval s úsměvem Petr Novák z lipnického hasičského sboru.

S novou vyhláškou souhlasí například Miroslav Lhotka ze spolku motoristů. „Klid aspoň v neděli chtěl už bývalý lipnický starosta, ale nepodařilo se mu vyhlášku prosadit. Povedlo se to aspoň novým zastupitelům. Vyhláška se týká hlavně lidí, kteří na Lipnici přijedou na chatu nebo chalupu a celý víkend spouštějí pily a sekačky. Sousedům se to někdy nelíbí a mají pravdu,“ řekl Deníku.

Takto vypadala v minulosti například hasičská fontána ve Žďáře nad Sázavou
Hasičská fontána v Ledči nad Sázavou. Město čeká velkolepá podívaná

Podle ředitelky lipnické školy Marie Opršálové není jednoduché takovou vyhlášku přijmout a dodržet. „Chápu, že si někteří obyvatelé Lipnice přejí mít aspoň jeden den či půlden klid, ale je tu i druhá strana věci. Když přijedu na chatu, mám hodně práce a potřebuji všechno stihnout, někdy jeden den nestačí,“ poznamenala.

Třeba když chalupář potřebuje sekat zahradu a celou sobotu prší, pak mu na práci zbude už jen neděle. „Péče o dům a zahradu bez hluku nejde. Když mi soused zaplatí plyn, nebo poseká v týdnu dříví nebo zahradu, milerád si odpočinu,“ reagoval ironicky chalupář Josef Schwartz.

Výstava Zahrada 2024 v Havlíčkově Brodě, prohlédněte si ji
Výstava Zahrada v Brodě otevřela brány. Začal svátek kutilů a zahrádkářů

Že se omezení zřejmě dotkne některých chalupářů a chatařů potvrdil i místostarosta Hanzlík. „Chápu, že když přijedou na Lipnici jen na víkend, chtějí stihnout co nejvíc práce, ale sobota je dost dlouhá. Takže v neděli by měli dopřát sousedům klid,“ poznamenal Hanzlík.

Město Lipnice nad Sázavou přijalo sice novou vyhlášku, ale jak dodal Hanzlík, vymáhat její dodržení je jiná věc. „Snažíme se proto nabádat obyvatele Lipnice k vzájemné toleranci a slušnosti,“ zdůraznil.

Samosběr jahod v České Bělé ohrozil mráz. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Samosběr jahod v České Bělé letos podraží, mráz značnou část rostlin zničil

Bránit se o víkendu nebo ve svátek rámusu z motorových pil a sekaček bezohledných sousedů, se chtějí vyhláškami i další obce a města na Vysočině. Vymáhat jejich dodržování je ale problematické, a tak od nich obecní úřady někde v rámci zachování dobrých sousedských vztahů stejně nakonec upustily jako třeba v Sobíňově a spoléhají se na obyčejnou lidskou slušnost. K toleranci nabádá obyvatele vedení města Ždírec nad Doubravou.