Město Ledeč nad Sázavou dlouhodobě uvažuje o výstavbě krytého bazénu, a proto byla na toto téma vytvořena anketa, díky které mohli obyvatelé Ledče a místních částí vyjádřit k tématu svůj názor. Anketa byla dostupná na webu města, obyvatelé Ledče a okolních obcí obdrželi anketní lístky i do schránek.

Termín pro vyplnění byl prodloužen do 31. 1. 2018 a odevzdáno bylo celkem 1009 kusů anketních lístků z celkového počtu kolem čtyř tisíc. Nyní jsou již známé výsledky. Naprostá většina odpovědí, to je přes 84 procent, je pro stavbu bazénu.

„Radnice se rozhodla uspořádat mezi obyvateli Ledče anketu na téma krytý bazén. Do stavby bychom se pustili, až podle toho, jaký bude mít anketa výsledek. Jestli zjistíme, že si obyvatelé Ledče krytý bazén opravdu přejí, chtěli bychom stavbu uskutečnit,“ upřesnil na začátku vyhlášení ankety starosta města Ledeč Zdeněk Tůma. Nyní už mají radní jasno, obyvatelé Ledečska bazén chtějí. „Ano, tak vysoký počet lidí, kteří dali v anketě bazénu svůj hlas, je pro nás dostatečným podnětem k tomu, abychom se stavbou zabývali,“ zdůraznil starosta. Ovšem s ohledem na cenu díla, a možnost či nemožnost získat dotace, by zahájení stavby bylo otázkou budoucích let.

Anketa obsahovala osm základních otázek k tématu bazén. Nejvíc odpovědí přišlo přímo od obyvatel Ledče, celkem 799, v místních částech byl zájem malý, odpovídali jen jednotlivci. Nejvíc si bazén přejí lidé ve věku 25 až 60 let, hlasovali pro bazén více ženy, než muži. Zájemci o bazén navíc slibují, že by do bazénu chodili aspoň jednou týdně. V bazénu by měla být slaná voda. Bazén by měl stát na starém sídlišti. Kromě samotného bazénu by zde měla být dále vířivka, bazének pro děti, prostor pro plavce a bufet.

Podle starosty Tůmy je počáteční investice do stavby bazénu odhadována na asi 80 – 100 milionů korun a následný provoz, rovněž v milionech korun ročně, bude také muset být dotován z rozpočtu města. „Pokud by to bylo možné, bude se město samozřejmě snažit využít dostupných dotačních programů,“ podotkl starosta. Podle jeho názoru by krytý bazén v Ledči našel využití. Nejbližší koupání v krytém bazénu je v Havlíčkově Brodě, nebo Kutné Hoře či v Benešově. Do bazénu do Ledče by mohli jezdit obyvatelé z celého Ledečska, Světelska i Čáslavska.

Pravdou je, že by obyvatelé Ledče moderní krytý bazén ve městě uvítali. Široko daleko není žádné vhodné koupání. „Už aby tady bazén stál,“ konstatovala jedna z ledečských maminek Lucie Tvrdíková. Podle ní není v Ledči ani okolí už žádné vhodné přírodní koupaliště, přitom pro školní děti je plavání součástí učebního plánu. O stavbě krytého bazénu se v Ledči hovoří zhruba od roku 2009. Plány byly velkolepé, mělo jít o bazén snů se čtyřmi vířivými atrakcemi, vodní skluzavkou a saunou, ale město Ledeč nikdy nezískalo na stavbu dotace.