Kvůli nemoci jsem přišel o nohu. Kousek od domu máme pěknou cyklostezku, ale já se na ni na procházku nedostanu, prohlásil Jiří Tecl, jeden z obyvatel domů v Ledečské ulici v Havlíčkově Brodě. Tamní obyvatelé žádají brodskou radnici tři roky o spojovací chodník. Podle zástupců města úprava nějakou dobu zabere.

Jak vysvětlila za společenství dvou bytových domů Ivana Teclová, jedná se o spojovací chodník od bytového domu 2982-83 a domu 3002-3 s ulicí České armády. V obou domech žijí už starší lidé a mají vážné zdravotní problémy. Například Marie Krejčová chodí o francouzských holích. Manželé Zdeňka a František Novákovi jsou na tom stejně. „Když se ulice České armády kdysi budovala, tím propojila ulici Ledečskou a Humpoleckou, nikoho nezajímalo, jak se lidé ze dvou bytových domů na ulici dostanou,“ poznamenala Teclová.

Třetí pozice má představovat připoutání takzvaně na "Ježíše Krista"
Na Ježíše: žena u soudu ukázala, jak ji dozorci ve Světlé údajně připoutali

Tak si obyvatelé obou domů prošlapávali cestičky. Bláto v létě a sněhová břečka v zimě jim nevadily. „Jenže to jsme byli mnohem mladší a silnější,“ povzdechli si manželé Novákovi. Ani Marii Krejčové dřív nevadilo běhat po blátivé cestě s nákupem. Dneska má většina obyvatel obou domů potíže s chůzí kvůli věku a nemoci. Jen kousek od obou domů vede cyklostezka vybízející k procházkám, ale dostat se na ni je pro staré a nemocné lidi problém. „Manžel je po dvou mrtvicích a přišel o nohu. Tlačit ho s vozíkem po kamení a bahně byl nadlidský výkon,“ konstatovala Ivana Teclová.

Kde je problém

Obyvatelé dvou bytových domů v Ledečské ulice chtějí spojovací chodník, který by vedl od jejich domu k ulici České armády. Místo chodníku mají léta jen bahnitou a štěrkovitou pěšinu. Teď už po ní nemohou chodit kvůli věku a špatnému zdraví. Podle radních jde o neoficiální cestu. Udělat z ní legální chodník není jednoduché. Jde o majetkové vztahy. Pod pěšinou navíc vedou inženýrské sítě.

Obyvatelé obou domů se už před třemi lety obrátili na městský úřad. „V únoru 2019 rada města naši žádost projednala a uložila odboru rozvoje města zadat projektovou dokumentaci na prodloužení chodníku. Bohužel to tím skončilo,“ popsala situaci Teclová.

V únoru 2020 dostali obyvatelé domů z radnice následující zprávu. „Vaši stížnost jsme evidovali. Projektová dokumentace je objednána a z toho plyne, že vaší žádosti bylo vyhověno,“ napsala obyvatelům Ledečské ulice Petra Dolejšová, referent odboru vnějších a vnitřních vztahů. Korespondenci s úřadem dala Ivana Teclová Deníku k nahlédnutí.

Spojovací chodník na Ledečské není dodnes. „Slyšeli jsme, že prý naši žádost zamítli zastupitelé. Spojovací chodník na Ledečské údajně není prioritou,“ povzdechl si Jiří Tecl. Zastupitelka Eva Vyoralová si nevybavuje, že by o propojovacím chodníku na Ledečské hlasovala. „Ale zeptám se na to na zastupitelstvu,“slíbila Vyoralová.

Místostarosta Brodu Zbyněk Stejskal o problémech obyvatel Ledečské neví. „Na mě se nikdo neobrátil, ani žádnou petici jsem nečetl,“ řekl Deníku Stejskal. Podle místostarosty Libora Honzárka jsou ve hře otázky majetkových vztahů. „Chodník, který si tam obyvatelé prošlapali, není oficiální. Zlegalizovat ho a opravit je záležitost, která potrvá delší dobu. Už kvůli inženýrským sítím pod ním,“ vysvětlil Honzárek. Stejně vnímá situaci také Josef Beneš z odboru rozvoje města.