Tím vlastně začala veřejná soutěž na stavbu a provoz zařízení, do které se může přihlásit každý, kdo splní přísné podmínky stanovené městem.

POZEMEK OHLÍDÁ MĚSTO

„Jedná se o pozemek o rozloze 9.500 metrů, nejnižší prodejní cena je 700 korun za metr. Soutěž je veřejná, obálky s nabídkami budeme otvírat 24. srpna. Posledního srpna se sejde jednání rady města, které nabídky posoudí. Dne 14. Září zastupitelstvo města schválí vítěze soutěže," popsal stručně další postup starosta města Tomáš Škaryd. Soutěžící se budou muset ovšem smířit s přísnými podmínkami. Za pozemek bude muset vítěz podle starosty zaplatit do patnácti dnů. „Ovšem skutečným vlastníkem bude až tehdy, kdy proběhne kolaudace budovy s počtem 92 lůžek. Dokud nebude Domov stát, zájemce získá jen právo zřídit stavbu. Když vítěz soutěže podmínky nesplní, pozemek propadne městu. Chceme zabránit tomu, aby se s pozemkem nespekulovalo," zdůraznil starosta.

Účastník veřejné soutěže rovněž bude městu předkládat studii stavby, musí dodržet platné úřední postupy, zařízení uvést do provozu do 25 měsíců. Pokud se vše podaří, jak radní předpokládají, měl by nový Domov pro seniory stát v Chotěboři do tří let. Stavba přijde podle propočtů na 150 milionů korun, což je pro město nepřijatelná částka. Chotěboř chtěla stavět Domov sama s podporou dotací, ale tento krok se nezdařil.

„Město nemůže investovat veškeré prostředky jen do stavby Domova. Máme v plánu rozvoje města mnoho dalších nutných investic," podotkl starosta.

O stavbu a provoz Domova projevila předběžný zájem rakouská společnost, což je v Chotěboři podle starosty Škaryda hodně aktuální téma.

„I na zastupitelstvu se o tom vedla dlouhá diskuse. Chtěl bych zdůraznit, že naší snahou je, aby přednostní právo pro přijetí do zařízení měli senioři z Chotěboře. Víme nejméně o stovce lidí z Chotěboře, kteří čekají na pořadníku na umístění do jiných zařízení v okolí. Chápu, že se potenciální zájemci obávají, že nebudou mít na pobyt v zařízení peníze, ale tam je město v nutných případech ochotné na pobyt svých občanů přispět. Pozitivní je i fakt, že Chotěboř je v síti zařízení Kraje Vysočina," vysvětlil starosta Škaryd. Jak dodal, s ohledem na stále vyšší poptávku po zařízeních pro seniory lze očekávat, že do této oblasti bude vstupovat stále víc soukromých subjektů, byť v Česku to zatím není zvykem, byť soukromý subjekt má poněkud jiné možnosti než město nebo obec.

Součástí stavby Domova pro seniory by měla být podle starosty i velká zahrada, takzvaná Memory Garden otevřená pro obyvatele Domova i veřejnost, do zařízení by měly mít přístup i děti, prostory Domova by měly sloužit i k pronájmu pro pořádání kurzů, zájmových kroužků a cvičení. Součástí zařízení má být rovněž i jídelna s nabídkou obědů pro seniory z Chotěboře.