Opět je tu petice, která se tomuto záměru snaží zabránit. „Protestujeme proti plánované výstavbě bytových domů. Žádáme, aby zde byl vybudován městský park s navazující městskou zahradou,“ napsala členka petičního výboru Lenka Polívková.  

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Na petici je více než osm stovek podpisů. Podle Polívkové je Koubek rodinnou zástavbou, ve východní části je domov důchodců. „Bytová zástavba by výrazně narušila a omezila práva nejen obyvatelů této lokality, ale i klientů nově vzniklého centra,“ vysvětlila Deníku Polívková. Koubek je podle jejího názoru jedinečná lokalita sloužící pro kulturu, sport a vzdělávání, včetně domova pro seniory. „Proto je tato lokalita vhodná k vybudování městského parku, který tady po uzavření parku u zámku chybí,“ zdůraznila.

Téma Koubek dál rezonuje Chotěboří.
V Chotěboři usilují o referendum. Petice u nás nemají význam, říkají místní

Petice je adresovaná zastupitelům Chotěboře. Starosta Chotěboře Ondřej Kozub se s ní seznámil a jak řekl Deníku, má k ní několik výhrad. „Na petici jsou podepsaní lidé, co v Chotěboři nebydlí. Konečně každý má právo podepsat petic kolik chce, ale na petičním archu jsou jména i těch, co už aspoň tři roky nežijí,“ konstatoval.

To Lenka Polívková nepopírá. „Petici jsme tvořili už před třemi lety, kdy se o Koubku začalo mluvit. Je možné, že někteří, kteří ji podepsali už nejsou mezi námi, ale jejich podpis v době, kdy s peticí souhlasili, platí tehdy i teď,“ prohlásila.

Podle starosty Kozuba je souboj o Koubek holý nesmysl. Diskuse o budoucnosti lokality je zatím v rané fázi. Nejdřív přijde změna územního plánu a pak soutěž na projekt, jak Koubek využít. „Koubek je od začátku určený k zástavbě. Už předem ale říkám, že další park Chotěboř nepotřebuje. Zato byty nám chybějí. Mladí utíkají z města, nemají kde bydlet,“ vysvětlil Kozub, proč by byty měly dostat přednost. To si myslí i podnikatelka Jana Fialová. „Park je hezký, ale Chotěboř potřebuje byty,“ řekla. Naopak mladá maminka Dana Bártová chce na Koubku park.

Stejně jako se liší názory obyvatel Chotěboře nejsou jednotní ani zastupitelé. „Jsem pro byty. Mladí studují mimo Chotěboř a už se nevrátí, protože by neměli kde bydlet,“ vysvětlil Karel Dvořák. Naopak zastupitel Jaromír Munia podle informací Deníku petici na jiné využití Koubku podporuje.

S plány radnice na budoucí využití lokality Koubek se mohou obyvatelé Chotěboře seznámit na veřejném projednání s tématem návrh změny územního plánu v pondělí 2. října odpoledne ve 14.30 v budově základní umělecké školy. To je podle Polívkové moc brzy na to, aby se jednání mohla zúčastnit široká veřejnost. Organizátoři petice požádali o změnu hodiny. „Nevhodně zvoleným časem je občanům znemožněno na jednání přijít, to bude mít za následek nízkou účast,“ vysvětlila Polívková.

Lokalita Na Koubku v Chotěboři.
Návrh na zastavění Koubku v Chotěboři budí emoce. Lidé z okolí se bouří

Žádosti o změnu radnice nevyhověla. Podle starosty Kozuba je to od autorů petice další nesmysl. „Půl třetí odpoledne je doba přijatelná. Kdo má zájem na jednání dorazit, čas si udělá. Kraj Vysočina svolává jednání krajských zastupitelů na pondělí dopoledne a s účastí počítá. Jedna z autorek petice je v důchodu, přijít na jednání jí nic nebrání,“ konstatoval.

Aktuálně je Koubek nezastavěná zelená plocha před novým domovem pro seniory kousek od Domu děti Junior. Obyvatelům Chotěboře slouží k procházkám a venčení psů.