Podle místostarosty Tomáše Škaryda je přestavba pošty na muzeum největší investiční akce města posledních let. Budovu koupilo město od soukromého vlastníka. „V přízemí bude nový prostor pro informační centrum a zasedací sál pro jednání města. Nemáme totiž vhodné prostory a musíme zasedat v kulturním domě Junior,“ upřesnil místostarosta. Pro muzeum je vyhrazené celé první patro a podkroví. Právě v podkroví čeká na návštěvníky rovněž malé překvapení v podobě výhledové věžičky se vstupním terminálem, pohledem na celou Chotěboř a nedaleké Železné Hory.

Interaktivní muzejní expozice chce Chotěboř přiblížit moderní době, aby oslovily co nejvíc mladých návštěvníků. Stavba přijde na víc než 50 milionů korun, městu se podařilo získat dotaci od Ministerstva kultury.

V současné době město žádné muzeum nemá. Depozitář muzea sídlí v ulici V Drážkách, kde byly původně sklad a prodejna komponentů pro svařovací techniku. V současné době má muzeum ve sbírkových předmětech třicet tisíc exponátů, jako jsou obrazy nebo třeba knihy. „Bylo by škoda, kdyby muzeum v Chotěboři zaniklo. Patří k nejstarším v Česku, příští rok oslaví 140 let. Chystáme k tomu výročí zvláštní knihu,“ dodal místostarosta.

Samotná stavba skončí závěrem příštího roku. Pak začne příprava expozic a stěhování sbírek. Do muzea se první návštěvníci podívají v létě 2026.

Generálním dodavatelem stavby je společnost PWB stavby, vítěz výběrového řízení. Podle jednatele společnosti Václava Brečky je stará pošta objekt z třicátých let v historické městské zástavbě, tomu odpovídá náročnost přestavby, kterou dodavatel konzultuje s památkáři.

„Jsou zde speciální technické prvky, například schodiště, vstup pro návštěvníky, výtah, přestavba podkroví. Půdní prostory jsou ve velmi dobrém stavu. Nejnáročnější bude podle mého soudu výměna střechy, kam přijdou speciální okna. Změní se vzhled fasády. Samozřejmě přestavba čeká celý interiér,“ řekl Deníku Václav Břečka. PWB stavby mají podle jednatele s takovými přestavbami budov víc jak desetiletou zkušenost.