Muzeum bylo ve městě založeno v roce 1885 a sloužilo jako vlastivědné. Přes 60 let sídlilo v budově zámku, ale muselo se před dvěma lety vystěhovat. Náhradou se měla stát budova bývalé pošty na náměstí Trčků z Lípy. Budova zatím pro otevření muzea nevyhovuje. Je třeba ji celou přestavět. Když vše půjde podle plánu, bude muzeum otevřeno v roce 2025.

Depozitář muzea sídlí v ulici V Drážkách, kde byly původně sklad a prodejna komponentů pro svařovací techniku. V současné době má muzeum ve sbírkových předmětech třicet tisíc exponátů, jako jsou obrazy nebo třeba knihy. „Škoda, že se zámek a město nepohodly. Muzeum na zámku mělo svoji atmosféru. Nevím, jestli to bývalá pošta nahradí,“ povzdechl si turista Jiří Doležal.

Městská rada už vybrala firmu, která přestavbu odhadem za sto milionů korun provede. „Rada města schvaluje zadání zakázky vybranému dodavateli PWB stavby s.r.o,“ informoval Deník místostarosta Tomáš Škaryd s tím, že na podpis smlouvy musí město počkat, až uplyne zákonná doba, kdy by mohli ostatní účastníci soutěže proti výsledku protestovat.

„V ideálním případě smlouvu podepíšeme v červenci a v srpnu začne stavba naplno,“ dodal. Po dokončení prací v ní nové místo najde informační centrum, stálá expozice, prostor pro galerii i místo pro sezonní a tematické výstavy.

V budově vznikne také nový sál, v němž bude například zasedat zastupitelstvo. Největší prostor má v interiérech dostat stálá expozice. Ta se bude věnovat především městu a řece Doubravě. Měla by být maximálně moderní a zaměřená na zážitek. Má vyprávět příběh, zanechat v návštěvníkovi emoce. Bude architektonicky zajímavá, graficky hravě ztvárněná, promyšlená podle scénáře.

V současné době je město Chotěboř s počtem necelých deset tisíc obyvatel snad jediné na Vysočině, které nemá v provozu vlastní muzejní prostory.

Mohlo by vás zajímat: Tipy na víkend na Havlíčkobrodsku. Startuje Festival Fantazie i prohlídky skla

Na Festivalu fantazie v Chotěboři se mísí bájné světy. | Video: Deník/Jiří Kašpárek