„Informační centrum půjčuje šest koloběžek – dvě pro děti a čtyři pro dospělé. Jeho pracovníci zároveň rádi doporučí vhodné trasy, kam se s jednostopým prostředkem vydat, aby z Chotěboře viděli co nejvíc a užili si i krásy Železných hor,“ uvedla Monika Brothánková z agentury CzechTourism a zdůraznila, že nabídka platí nejen pro návštěvníky města, ale i pro místní milovníky pohybu a přírody.

Popularita koloběžek roste v celé republice, a to nejen jako módní vlna, ale také v souvislosti s rozvojem cykloturistiky. „Myšlenku půjčovat koloběžky, jsme měli již delší dobu, zrealizovali jsme ji však až v letošním roce. Vycházíme z toho, že v blízkém okolí tuto službu nikdo nenabízí. Současně nabízíme zájemcům také tipy na výlety po okolí Chotěboře, které jsou vytipovány převážně po vedlejších silnicích a cestách,“ doplnila Aneta Krčálová z Informačního centra Chotěboř.

Zajímavým tipem je podle ní třeba stezka do Ralského polesí, která začíná i končí ve Ždírci nad Doubravou. Lidé se tam mohou pohodlně dopravit vlakem a nazpátek svištět na koloběžce. 

V chotěbořském informačním centru si lidé mohou vyzkoušet jízdu na koloběžkách českého výrobce Yedoo. „Pevný, ale lehký rám s nízkým nástupem je konstruován pro nejvyšší pohodlí a úsporu energie. Jsou vybaveny přední a zadní brzdou – jízdu na nich zvládne úplně každý,“ popisuje nabídku jednostopých prostředků Markéta Kadlecová.

Ke koloběžce si zájemci mohou vypůjčit také cyklistickou přilbu. Koloběžku je možné zapůjčit třeba jen dvě hodiny nebo i na celý den. Každý zájemce se ale musí vybavit platným dokladem totožnosti a nezapomenout na vratnou zálohou ve výši tisíc korun.