Do Chotěboře je to pro některé pacienty z okolí blíž než do Brodu. „Ušetříte nejméně půlku cesty. Mít ambulanci v Chotěboři je pro nemocného rozhodně výhoda. Spíš než jezdit až do Havlíčkova Brodu. Zvlášť když už člověk není nejmladší a bydlí na vesnici na Chotěbořsku,“ prohlásil Pavel Šimon z Rušinova.

Nefrologická ambulance sídlí v Chotěboři v nové budově Mcetra. Vytížená je zatím minimálně. „Skoro denně se na nás ale obracejí pacienti s žádostí o vyšetření. Jenže nemůžeme vyhovět. Je nám to moc líto, protože to jsou většinou starší lidé,“ konstatovala zdravotní sestra z nefrologické ambulance Markéta Špitálníková.

Jiřího Baloga z Chotěboře poslal soud do vězení na osmadvacet let.
Za vraždu kamaráda a napadení taxikáře dostal muž z Chotěboře osmadvacet let

Jak vysvětlila, většina pacientů, kteří potřebují vyšetření, je klienty VZP. „Ta s námi dosud neuzavřela smlouvu. Máme smlouvu podepsanou zatím s Českou průmyslovou a s Oborovou zdravotní pojišťovnou. Jenže ty dvě pojišťovny mají u nás na Chotěbořsku minimum klientů,“ dodala Špitálníková.

Přetížený Brod

Že má mít Chotěboř nefrologickou ambulanci pod smlouvou VZP si myslí Svazek obcí Podoubraví, který sdružuje skoro tři desítky obcí na Chotěbořsku včetně města Chotěboř a Ždírec nad Doubravou. „Ambulance nemá smlouvu s VZP. Na Chotěbořsku je ale řada pacientů, kteří by ambulanci potřebovali. Cesta do Brodu je pro ně komplikovaná. Navíc ambulance v Brodě je přetížená,“ řekl Deníku předseda svazku obcí Miloš Starý.

Dostupnost zdravotní péče dle VZP
VZP se řídí nařízením vlády. Rozděluje dostupnost zdravotní péče podle toho, jestli jde o péči lůžkovou, ambulantní, gynekologickou, zubní, či specializovanou. Ambulantní péči dělí na další obory podle specializací. Nefrologie patří pod interní obor, kde je opět asi třicet specializací.
U nefrologie je dostupnost zdravotních služeb stanovena na 90 minut maximální dojezdové doby. U kardiologie je to 60 minut. U diabetologie 45 minut. U hemodialýzy 60 minut. U infekčního lékařství 120 minut.
Zdroj: VZP

Kancelář svazku podle Starého odeslala dopis řediteli Odboru zdravotní péče VZP v Brně s prosbou o zvážení uzavření smlouvy na hrazené zdravotní služby. „Zároveň jsme požádali o osobní schůzku, na které bychom je mohli s tímto záměrem podrobně seznámit a vysvětlit naši podporu. Na regionální pobočce byla žádost zamítnuta, proto jsme žádost postoupili ústředí do Prahy, kde to bude projednávat Komise pro smluvní vztahy,“ upřesnil Starý s tím, že starosta Chotěboře Ondřej Kozub se sešel s ředitelkou VZP z Brna, aby prověřila aktuální stav žádosti.

Odvolání proti stanovisku VZP je v tuto chvíli ve fázi projednávání. „A to v Komisi pro smluvní vztahy pojišťovny, výsledek řízení tedy nelze předjímat,“ sdělila Deníku mluvčí VZP Jana Sixtová. Pro úplnost dodala, že aktuálně jsou objednací doby na nefrologii v okrese Havlíčkův Brod tři až čtyři týdny.