VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěboři chybějí cyklostezky. Ty ani letos zřejmě nebudou

Chotěboř – Chotěbořští sportovci a milovníci zdravého pohybu postrádají cyklostezku. „Chtěla bych se zeptat, jestli někdy vznikne v Chotěboři nějaká cyklostezka? Mluví se o ní už několik let," obrací se přímo na chotěbořské radní s dotazem Hana Vránová.

30.5.2013 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Podle místostarosty Jiřího Imramovského a vedení odboru majetku a investic Chotěboře jsou v platném územním plánu města navrženy plochy pro vybudování komunikací pro cyklisty, pěší a jiné sporty.

Nicméně obyvatelé Chotěboře by si nějakou cyklostezku v okolí  skutečně  přáli.  „Bude se u nás budovat nějaká cyklostezka, jako například ve Ždírci nad Doubravou?" přidávají se Slavíkovi.

A paní Alena se zase nechává slyšet, že závidí Přibyslavi novou devět kilometrů dlouhou cyklostezku do Sázavy.

„V současné době probíhají jednání ohledně majetkoprávních vztahů k pozemkům, po kterých povedou výše uvedené komunikace. Pro jejich výstavbu a případné žádosti o finanční podporu je důležité, aby vlastnické právo k těmto pozemkům přešlo na město Chotěboř," informuje tazatele vedení chotěbořské radnice.

Vybudování nových cyklostezek a cyklotras je podle města zahrnuto v investičním výhledu do následujících let. Realizace výstavby těchto komunikací je závislá na schváleném rozpočtu města Chotěboř a na jeho výši," sdělila radnice.

Milionové částky

Jednou z variant pro stavbu cyklostezky na Chotěbořsku, o které se mluvilo již loni, byla stará železniční vlečka z Chotěboře do Bílku. Nejdůležitější část celého projektu, zajištění financí pro stavbu cyklostezky, by ale pro město znamenalo nemálo starostí.

„Podle čistě orientačních úvah se jedná o milionové částky, které se v rozpočtu sotva najdou. Domnívali jsme se, že bychom peníze mohli získat například prodejem železa ze zrušených úseků vlečky, ale výtěžek by nebyl tak vysoký, aby pokryl podstatnou část výdajů. Projekt je čistě ve fázi příprav," sdělil tehdy tajemník Jiří Fišera.

Stavba cyklostezky by posílila bezpečnost. Cyklisté by se totiž stavbou cyklostezky vyhnuli frekventované a pro ně nebezpečné silnici z Chotěboře do Ždírce nad Doubravou.

Nová cyklostezka by měla vést nejen z Chotěboře do Bílku, ale přiblížit by se měla i dalším obcím kolem Chotěboře a Ždírce, jako je například Sobíňov a Údavy. To by ale znamenalo náročná jednání, hlavně s majiteli pozemků a také se starosty příslušných obcí, zda by měli chuť se na akci finančně podílet.

Cyklisté jezdí sportovat jinam

V současné době tedy obyvatelé Chotěboře mohou využít například cyklostezky kolem města Ždírec nad Doubravou. Podle pana Jakuba z Chotěboře však stávající trasa na Ždírec není z pohledu cyklisty úplně špatná.

„Když potřebuju, tak se tam na kole vydám po polních nebo lesních cestách, případně oklikou přes Příjemky, je to tady v okolí docela dobře značeno," vyjádřil se cyklista. Vyhlášená, byť pro obyvatele Chotěboře poněkud z ruky, je nová moderní cyklostezka  z Přibyslavi do Sázavy, další cyklostezky vedou kolem města Světlá nad Sázavou a Havlíčkova Brodu. Další cyklostezku, která je přáním  mnoha místních obyvatel, plánují i u Sobíňova na Chotěbořsku. Podle vedení obecního úřadu v Sobíňově by cyklostezka měla být zahrnuta v novém územním plánu obce. Měla by vést směrem na Nové Ransko a Bílek.

Autor: Štěpánka Saadouni

30.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT