„Aby mohli z tohoto programu peníze čerpat a investovat je do svých objektů, potřebují ve svých žádostech doložit i souhlas města s jeho finanční spoluúčastí na jejich projektech. A to ve výši deseti procent z celkové částky, o kterou žádají," vysvětlil místostarosta Chotěboře Zdeněk Janovský. Ten dodal, že příspěvek na základě příslušného rozhodnutí zastupitelstva, obdrží místní římskokatolická farnost, vlastník historického domu na náměstí a majitel chotěbořského zámku.

S nejvyšší spoluúčastí města, a to ve výši devadesáti tisíc korun, může počítat římsko-katolická farnost Chotěboř, která chce opravit, respektive vyměnit, především krovy ve věži kostela sv. Jakuba Staršího. Další příspěvek ve výši šedesáti tisíc korun využije majitel historického domu na náměstí číslo popisné 232, takzvané Niklovny, na výměnu krovů a střešní krytiny. Jedenáct tisíc korun pak zastupitelstvo vyčlenilo pro majitele chotěbořského zámku, který se pustí do opravy fasády západní části zámku.

Chotěboř ale není jediným městem havlíčkobrodského okresu, které majitelům historických objektů v současné době pomáhá. Kompletní rekonstrukce omítky čeká letos například i kostel sv. Jana Křtitele v Přibyslavi.

„Finančně se na ní bude podílet město Přibyslav a přibyslavská farnost za pomoci státní dotace Ministerstva kultury. Sanační práce budou probíhat po etapách," uvedl přibyslavský starosta Martin Kamarád.