Ve městě se totiž pořád něco slaví. V loňském roce město oslavilo 750 let od své první písemné zmínky. Na letošek připadly další kulatiny, tedy přesněji řečeno tři výročí, které chotěbořská radnice zabalila do jednoho balíčku.

„Je to přesně 685 let, co Chotěboř obdržela od Jana Lucemburského statut města, včetně udělení všech městských práv. Kromě toho si lidé v Chotěboři připomněli i 145 let od zavedení železnice. Šedesáté výročí také letos slaví chotěbořský dům dětí a mládeže a středisko volného času Junior," uvedl starosta města Tomáš Škaryd.

Oslavy začaly již ve čtvrtek koncertem Michala Prokopa v Panském domě. 
V pátek naopak proběhlo ocenění osobností města. Oslavy vyvrcholily v sobotu hned na několika místech. Kromě tradičního náměstí se uskutečnil již třetí ročník soutěže v mažoretkovém sportu – Juniorská hůlka na zimním stadionu.

„Každoročně se nám zvyšuje účast. Letos se Juniorské hůlky zúčastnilo 540 mažoretek z dvaadvaceti měst, a to všechny věkové kategorie, tedy od dětí až po rodiče," řekla hlavní pořadatelka a trenérka mažoretek Junior Chotěboř Lenka Mečiarová. Ta podotkla, že mažoretkový sport je stále na vzestupu. „Každoročně se k nám hlásí nové děti, a to nejen dívky, ale i chlapci. Nábor přitom pořádáme vždy v říjnu," vysvětlila Mečiarová.

VIP OSOBNOST V POROTĚ

Mezi mladší účastnice patřila i sedmiletá Pavla Špitálníková z domácího týmu. „Trénuji již tři roky, a to dvakrát týdně. Mažoretky jsem poprvé viděla během návštěvy u babičky a moc
se mi to zalíbilo," svěřila se Pavla. Ta dodala, že je to hodně náročné, ale moc ji to baví. „Letos jsme na Juniorské hůlce vybojovali se souborem třetí místo v kategorii mladší kadetky," pokračovala Pavla.

V porotě také každoročně zasedá nějaká VIP osobnost. Letos pozvání přijala Michaela Široká z TOP STAR Magazínu. „S organizací nám každoročně také pomáhá Dětský domov z Nové Vsi u Chotěboře a rodiče, kterým patří velké poděkování," uvedla Mečiarová.

Juniorské hůlky se také zúčastnily mažoretky ze Žižkova Pole u Havlíčkova Brodu. „Letos jsme tu poprvé a konkurence je rozhodně více než velká, ale velmi se nám tady líbí," řekla za soubor mažoretek, trenérka Alena Mokrejšová.

V rámci oslav zavedení železnice také v sobotu již od devíti hodin ráno jezdila na trase Havlíčkův Brod – Chotěboř – Ždírec nad Doubravou a zpět parní lokomotiva z první republiky. K ní byly připojené tři vozy ze šedesátých let. Lidé se také mohli svézt historickým autobusem značky Škoda. Celý sobotní program byl přitom zdarma. Zlatým hřebem sobotního dne bylo vystoupení Petra Bendeho s kapelou. Během dne se také na náměstí představila řada místních umělců, sportovců, muzikantů, tanečníků a dalších lidí.

„Program oslav byl více než bohatý. Myslím si, že zcela každý si nalezl to své," popsal starosta Škaryd. Čtyřdenní oslavy uzavřel letecký a dětský den na letišti v Dobkově, který vyvrcholil pietním aktem v ulici Jiráskova naproti gymnáziu, kde stojí rodný dům Karla Vykoukala, pilota RAF, který bojoval za druhé světové války. Na jeho dům byla vyvěšena pamětní deska.