Nový domov pro seniory ulehčí život řadě rodinám. „Chotěbořsko žádné podobné zařízení zatím nemá. Nejbližší domovy pro seniory jsou v Havlíčkově Brodě, v Hlinsku a dva na Seči,“ uvedl starosta města Tomáš Škaryd.

Chotěbořský domov pro seniory vznikne nedaleko zimního stadionu. „Stavět budeme v lokalitě Na Koubku,“ upřesnil starosta. Součástí domova bude i velká zahrada, která bude otevřená nejen pro budoucí klienty, ale i pro pořádání různých zájmových kroužků a cvičení.

Začít stavět by se mohlo už začátkem příštího roku. „Teď se vyřizují veškerá stavební povolení, která budou snad do konce roku hotová, takže začátek výstavby by mohl být na začátku příštího roku. Samotná výstavba pak potrvá zhruba čtrnáct měsíců,“ prozradil Škaryd.

Výběrové řízení na stavbu domova vyhrála firma SeneCura, která se specializuje právě na tato zařízení. „Domov bude mít 120 lůžek, z toho 56 pro nemocné Alzheimerem. Budova bude mít dvě patra, nebude chybět ani společenská místnost, bufet či taneční sál,“ nastínil před časem budoucí vzhled domova místostarosta Chotěboře Zdeněk Janovský.

Se stavbou nového domova souvisí i nabídka volných pracovních míst. „Zatím ještě není úplně jasné, kolik míst bude k dispozici. Konkrétní informace i s tím, na koho se obrátit, budou k dispozici na billboardech kolem stavby. Kvalifikované pracovníky bude společnost určitě potřebovat,“ podotkl architekt František Troják.

Podrobnosti o stavbě tohoto zařízení se lidé dozvěděli minulý týden na besedě, která se konala v rámci probíhajících Chotěbořských dnů pro seniory 2018. Ty jsou mezi lidmi poměrně oblíbenou záležitostí. „Pořádáme je každý rok v období podzimu. Senioři je milují a využívají všech aktivit ve velkém počtu,“ řekl s úsměvem Škaryd.

Další část dnů pro seniory je naplánovaná právě na dnešek, kdy do Chotěboře zavítá i známý český moderátor. „Dnešní program má název Černobílé písničky. Vystoupí skupina Blue Star Václava Marka a celý večer moderuje Aleš Cibulka,“ pozval Škaryd.

Další týden se pak senioři mohou těšit na zdravotní cvičení, které povede zkušená fyzioterapeutka Klára Čermáková nebo zavítat do knihovny na besedu s Ivou Goergievovou na téma vitalita i v seniorském věku.