nvestici ve výši téměř jednoho a půl milionu korun hradilo ze svého rozpočtu město Chotěboř, přičemž dvě stě tisíc korun získalo jako dotaci od Kraje Vysočina.

„Jsme velmi rádi, že se vozidlo podařilo zrekonstruovat a můžeme jej už užívat. Na opravu jsme čekali asi čtyři měsíce. Nyní je už auto kompletně připravené i k těm nejzávažnějším zásahům," řekl velitel výjezdové jednotky Aleš Vencelides.

Zásahové vozidlo značky CAS 24 K LIAZ rekonstrukci již nutně potřebovalo. Hasičům sloužilo takřka třicet let, a to se na celkovém stavu muselo podepsat.

Společnost Požární technika Komet Pečky, která vyhrála výběrové řízení na generálku vozu, jej kompletně demontovala. „Liazka" je nová v podstatě od podvozku až po účelovou nástavbu. Nechybí nová vodní nádrž, osvětlení ledkovou technologií nebo výbava nástavby z protiskluzového hliníkového plechu. Kromě toho je zbrusu nové celé oplechování, což znamená i nový lak.

„Dokoupili jsme také novou výbavu, která již zcela odpovídá současným požadavkům při zásazích. Musím říci, že se teď cítíme s posádkou mnohem bezpečněji," doplnil Aleš Vencelides.

Pro město Chotěboř byla rekonstrukce vozu jednou z největších investičních akcí pro dobrovolné hasiče.

„Počítali jsme s ní v dlouhodobém plánu. Peníze na rekonstrukci vozu jsme měli v rozpočtu připravené," poznamenal starosta města Tomáš Škaryd. Ten dále doplnil, že dobrovolníky město finančně podporuje průběžně, ale z hlediska budoucnosti se již další takové velké akce nechystají. „Nyní je veškeré technické vybavení i stav budovy v zodpovídajícím stavu," dodal Škaryd.

Erika Nováková