Aktuálně místo zaměřují geodeti. V lednu pak radní plánují vypsat veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci. „Hned, jak ji budeme mít, chceme zažádat o dotaci a bývalou vlečku změnit na cyklostezku. Předpokládám, že do dvou let by se mohlo stihnout vše včetně samotné výstavy,“ nastínil chotěbořský starosta Tomáš Škaryd a dodal, že celkové náklady odhaduje na deset milionů korun.

Cyklostezka s asfaltovým povrchem najde uplatnění po celý rok. V letních měsících bude vhodná jak pro cyklisty či in-line bruslaře a v zimě pro běžkaře. „Mluvilo se o ní už dlouho, tak se snad konečně dočkáme a nebudeme muset jezdit do okolních obcí, kde jsou stezky už dávno,“ svěřil se Lukáš Hlaváček z Chotěboře. „Snad někdy dojde i na koupaliště, které má dnes kdejaké malé město,“ dodal.

Ilustrační foto.
Za vodu zaplatí na Havlíčkobrodsku nejméně v kraji. Zlevní i další energie

O získání staré vlečky město usilovalo poprvé už před patnácti lety. „V roce 2005 armáda opustila vojenský areál na Bílku a my jsme se začali bavit o jeho převedení, včetně vlečky, pod náš majetek. To ale tehdy nedopadlo,“ zavzpomínal Škaryd.

Intenzivní jednání o bývalé vojenské vlečce pak přišla o pět let později. „To byla skutečně anabáze několika právních věcí. Nejdřív ji měla pod sebou armáda, pak se převedla na stát a pořád se to vlastnictví tak různě přehazovalo,“ popsal starosta.

Ilustrační foto
Letošní Silvestr na Havlíčkobrodsku? Slavit se bude, ale tajně

Zásadní posun nastal v roce 2016. „Tam už jsme v podstatě stáli před fyzickým předání vlečky. Bohužel do toho vstoupili právníci ministerstva obrany a řekli, že ji nemohou předat napřímo, ale musí to od nich převzít Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. To pro nás znamenalo další ztracený čas,“ prozradil Škaryd.

Po různých tahanicích se nakonec dohodli na bezúplatném převodu, který letos konečně klapl. „Je trochu smutné, že takováto věc trvá tak dlouho. Musím říct, že byrokracie v našem státu je v tomto směru opravdu obrovská,“ posteskl si Škaryd.