Chráněné bydlení od svého otevření již využilo 42 lidí. Z toho 29 chráněné bydlení opustilo. „Z toho tři zjistili, že nejsou ještě na samostatný život připraveni a odešli zpátky do nemocnice. Dá se říci, že služba naplňuje své poslání a pomáhá lidem s duševním onemocněním osamostatnit se,“ říká vedoucí chráněného bydlení Michaela Kubátová.

Chráněné bydlení nabízí duševně nemocným 8 bytů, kde mohou žít zhruba jeden a půl roku. V té době jim Fokus ve spolupráci s Centrem duševního zdraví a psychiatry pomáhá osamostatnit se, najít práci v budoucnu i jiné bydlení.

„S psychiatrií mám dlouhodobou zkušenost, víc než dvacet let a chráněné bydlení představuje psychiatrii 21. století,“ říká jeden z obyvatel pan Roman. Vstup do normálního života ale není pro duševně nemocné jednoduchý. Mnoho z nich je odkázáno na nízké invalidní důchody, práci hledají jen těžko.

Ilustrační foto
Řidič byl pod vlivem alkoholu

Chráněné bydlení se nachází v ulici 5. května, v domě který byl v minulosti prakticky vybydlený. Na přestavbě objektu a vybavení domu za 13 milionů korun se sedmi miliony podílel Regionální operační program Jihovýchod. Další finance poskytlo město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina a dárci Fokusu Vysočina. Fokus vznikl v roce 1992. Jeho hlavním posláním je podporovat lidi s duševním onemocněním, případně jiným handicapem, v posílení jejich samostatnosti a sebedůvěry.