„Jako městský architekt vytvářím spojovací článek mezi projektanty, architekty, městem a občany a vnáším do toho odborný a funkční pohled. Zároveň by měl městský architekt město dobře znát, takže si ho teď procházím, dělám si fotky a zajímám se o to, jak se tady žije a co je potřeba změnit,“ vysvětlil Mikuláš Medlík.

Soustředit se bude především na zeleň ve městě. „Směr, kterým bych se rád vydal, je navázání na přírodu a citlivost vůči přírodním prvkům v okolí,“ svěřil se rodák z Chotěboře.

Pro názornost přidal i konkrétní příklad, a to cestu od hřbitova směrem k Břevnické přehradě. „Tato cesta je úžasná tím, že se každý rok zaoře, ale na jaře ji tam lidé znovu vychodí. To je zajímavý model toho, jak se setkává aktivita občanů s úředními možnostmi. A právě mezi tím se budu pohybovat já a budu se snažit najít nějaké kompromisy,“ uvedl Medlík.

Prvním úkolem, který na nového městského architekta čeká, je vyřešit problematiku veřejného prostranství v Chotěboři. „V současné době se na městu připravují tři projekty, které zahrnují zeleň a přilehlé komunikace. Jeden z nich se týká Žižkovy ulice, druhý území Stromovky a třetí sídliště u ulic Severní a Březová. To je typický sídlištní prostor, kde chybí nějaké detaily a městský mobiliář. Navíc je tady potřeba řešit i parkování versus zeleň,“ prozradil Medlík.

Neformální besedy s městským architektem by se v Chotěboři mohly stát tradicí. „Rád bych alespoň jednou za dva měsíce uspořádal veřejnou debatu na určité téma. Zároveň za mnou mohou lidé po předchozí domluvě přijít i na městský úřad, kde jsem každé pondělí,“ dodal Medlík.