Většinou to byly rodiny s dětmi, které využily pozvání chotěbořského Junioru a tamního Sdružení přátel železnice a navštívily nejprve pekelný domeček nedaleko vlakového nádraží, posléze nasedly do historického vlaku a vystoupily v Sobíňově, kde na ně čekalo vyzdobené městečko, ale také Mikuláš s andělem.

„Opětovně hojná účast, přišla necelá tisícovka lidí, svědčí o tom, že se tato naše společná akce, kterou jsme uspořádali ve spolupráci s městem Chotěboř a dopravní společností Arriva, lidem a hlavně dětem líbí," uvedla ředitelka chotěbořského Domu dětí a mládeže Junior, Jaroslava Čermáková.

Hrbatá Máňa přijela s Krokodýlem

Také Stanislav Pavlíček ze Sdružení přátel železnice považuje spojení tradičních mikulášských akcí s jízdou historického vlaku za naprosto ideální.

„Vlaky, a především pak ty historické, jsou pro děti, a samozřejmě, že nejen pro ně, pořád velkým lákadlem. Letos jsme se dohodli s železničními nadšenci ze sdružení Hrbatá Máňa, kteří s motorovým vozem M 286.1032, lidově nazývaným Krokodýl, přijeli do Chotěboře přes Havlíčkův Brod z Brna," řekl Pavlíček.

Krokodýl v několika jízdách „pendloval" mezi Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou, vždy se zastávkou v Sobíňově.

„Pomalu jsme si prošli celé Andělské městečko, jehož kruh vytvořily desítky zapálených svící, u kostela v Sopotech jsme poslouchali sváteční hudbu, prohlédli jsme si figury andělů a po splnění jednoduchého úkolu jsme se zastavili u Mikuláše s andělem, kteří dětem dali sladkou odměnu. Bylo to velmi milé a příjemné," usmála se Jana Řehořková, která s manželem a dvěma svými malými dětmi přijela Mikulášským vlakem do Sobíňova ze Ždírce nad Doubravou.

O bezchybný a hlavně bezpečný průběh celého chotěbořsko – sobíňovského mikulášského odpoledne se staraly desítky organizátorů a dobrovolníků.

„Jsou to lidé, kteří jsou nějakým způsobem navázáni na náš dům dětí a mládeže. Díky nim jsme tak neměli nouzi například o čerty v pekelném domečku, ani o Mikuláše s anděly v Sobíňově. Patří jim všem velké poděkování," podotkla Čermáková.

Organizátoři si také pochvalovali spolupráci s Arrivou, jejíž autobusy svážely účastníky akce na nádraží z chotěbořského náměstí.